04/10/2021
Aladalon 1 20 25 24 - 80 -
Γέροντες 12 17 17 12 - 58 -

Aladalon για μεγάλα πράγματα!

Με δύο διαφορετικά πρόσωπα στην αναμέτρηση, οι Aladalon επικράτησαν των μαχητικών Γερόντων με 80-58 και με το απόλυτο ρεκόρ στις νίκες πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Οι πέντε Γέροντες έβαλαν δύσκολα στους κακούς Aladalon του πρώτου ημιχρόνου όμως η μεταμόρφωση των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την κούραση των φιλοξενούμενων έδωσαν τελικά μιας ευρείας έκτασης νίκη στους Aladalon.

Ισορροπημένο το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης χωρίς καμία ομάδα να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ από την άλλη και έτσι έγινε το 7-7. Στο ίδιο μοτίβο και η συνέχεια στο παιχνίδι με τους Aladalon και τους Γέροντες να κάνουν πάρα πολλά λάθη και να είναι πάρα πολύ άστοχοι και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 11-12 υπέρ των Γερόντων. Πέντε πόντους είχε ο Μιχαηλίδης για τους Aladalon, ο Τσιβούλας έβαλε εφτά για τους Γέροντες.

Στη δεύτερη περίοδο και στο ξεκίνημα της οι γέροντες πήραν ένα ισχνό προβάδισμα με 18-15 (13′). Όμως οι Aladalon έτρεξαν σερί 14-2 και πήραν προβάδισμα 9 πόντων 29-20  (18′) με τους Γέροντες να έχουν απάντηση και με ένα δικό τους σερί 9-2 να κλείνουν το ημίχρονο πίσω με 31-29. Πρώτος σκόρερ τον Aladalon ο Μέης με έξι πόντους, για τους Γέροντες εφτά πόντους είχε ο Τσιβούλας και πέντε ο Γεροντίδης Γιώργος.
Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι μόνιμα κοντά στο σκορ και να ανταλλάζουν το προβάδισμα και το σκορ να γίνεται στα μέσα του δεκαλέπτου 41-43 (25′). Οι Aladalon όμως πάτησαν γκάζι και έτρεξαν σερί 13-0 και ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους για το 54-43 (29′). Το δεκάλεπτο έληξε 56-46 με τον Μιχαηλίδη και τον Αθανασάκο να πετυχαίνουν από έξι πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Γέροντες ο Τσιβούλας ξεχώρισε με εννέα πόντους.
Στην τελευταία περίοδο οι Γέροντες δεν μπορούσαν να κάνουν αντεπίθεση καθώς ήταν μόνο πέντε και έμειναν από δυνάμεις. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Aladalon να τρέξουν, να πετύχουν εύκολα καλάθια και να εκτοξεύσουν εν τέλει την διαφορά στο +22 για το τελικό 89-58. Ο Φελεμέγκας πέτυχε έξι πόντους με δύο τρίποντα για τους Aladalon, ενώ ο Τσιβούλας είχε έξι για τους ηττημένους.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Μάκης Μέης με 20 πόντους καθώς είχε 7/14 δίποντα, 6/9 βολές και 19 ριμπάουντ (11 επιθετικά). Για τους Γέροντες καλύτερος ο Γιάννης Τσιβούλας με 28 πόντους έχοντας 8/16, 1/7 τρίποντα, 9/15 βολές και 14 ριμπάουντ.
Συνολικά οι Aladalon είχαν 29/63 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 10/15 βολές, 62 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Γέροντες είχαν 18/59 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 16/37,βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 κόψιμο.
Aladalon (Μιχαηλίδης): Μιχαηλίδης 11 (1τρ 6ρ), Αθανασάκος 10 (6ρ), Σουβλέρης 6, Φελεμέγκας 8 (2), Μελανοφρύδης 5, Βαγγέλης 1ς (6ρ), Σδούγκας 2 (6ρ), Μέης 20 (19ρ), Κτενίδης 2 (6ρ), Χαντζής 4.
Γέροντες (Γεροντίδης Κ.): Γεροντίδης Γ. 14 (1τρ 6ρ), Παπανικολάου 4, Τσιβούλας 28 (1τρ 14ρ), Γεροντίδης Κ., Αναγνωστόπουλος 12 (9ρ).
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Μάκη Μέη επισκίασε τα πάντα καθώς κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια.