28/03/2022
Young Ballers BC 18 12 18 8 - 56 -
Φιορετσίνα 4 7 3 15 - 29 -

Άλλη μια ήσυχη βδομάδα στην κορυφή για τους Young Ballers !

Απόγευμα Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι πρωτοπόροι Young Ballers (14-2) υποδέχθηκαν την αποδεκατισμένη Φιορετσίνα (7-9) για την 17η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 League. Σε ένα ματς που δεν θύμισε σε τίποτα εκείνο του πρώτου γύρου (36-39), η παρέα του Μιχάλη Στεφανάκου παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη από το ξεκίνημα και έφτασε σε άνετη επικράτηση με 56-29. Δεκαπέντε νίκες και τέσσερις διαδοχικές για τους Young Ballers που όσο κερδίζουν παραμένουν ξέγνοιαστοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δεύτερη σερί βαριά ήττα για τους «βιόλα» που παρατάχθηκαν και πάλι χωρίς τα μεγάλα τους όπλα και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι τυπικά γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές στο κλειστό της ΑΕΚ. Η τριπλέτα Βύρωνας Βαρκάρης (6π.), Νικηφόρος Γεωργιάδης (5π.) και Κώστας Παππάς (5π.) σκόραραν με συνέπεια δίνοντας διψήφιο προβάδισμα στους Ballers από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Φιορετσίνα που ήταν αρκετά άστοχη, υπέπεσε σε πολλά λάθη και σκόραρε μόνο με τον Πολυχρόνη Μερτίκα (4π.). Σκορ δεκαλέπτου, 18-4.

Αρκετά πιο ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν βελτίωση στις δύο πλευρές του γηπέδου, βρήκαν στήριγμα στους Αθανασόπουλο (3π.), Μαλακό (2π.) και Ξυλογιαννόπουλο (2π.), χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ψαλιδίσουν τη διαφορά. Οι Ballers συνέχισαν να σκοράρουν με πολυφωνία, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Χρίστος Κοσμόπουλος με 4 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 30-11.