28/03/2022
Young Ballers BC 18 12 18 8 - 56 -
Φιορετσίνα 4 7 3 15 - 29 -

Άλλη μια ήσυχη βδομάδα στην κορυφή για τους Young Ballers !

Απόγευμα Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι πρωτοπόροι Young Ballers (14-2) υποδέχθηκαν την αποδεκατισμένη Φιορετσίνα (7-9) για την 17η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 League. Σε ένα ματς που δεν θύμισε σε τίποτα εκείνο του πρώτου γύρου (36-39), η παρέα του Μιχάλη Στεφανάκου παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη από το ξεκίνημα και έφτασε σε άνετη επικράτηση με 56-29. Δεκαπέντε νίκες και τέσσερις διαδοχικές για τους Young Ballers που όσο κερδίζουν παραμένουν ξέγνοιαστοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δεύτερη σερί βαριά ήττα για τους «βιόλα» που παρατάχθηκαν και πάλι χωρίς τα μεγάλα τους όπλα και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι τυπικά γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές στο κλειστό της ΑΕΚ. Η τριπλέτα Βύρωνας Βαρκάρης (6π.), Νικηφόρος Γεωργιάδης (5π.) και Κώστας Παππάς (5π.) σκόραραν με συνέπεια δίνοντας διψήφιο προβάδισμα στους Ballers από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Φιορετσίνα που ήταν αρκετά άστοχη, υπέπεσε σε πολλά λάθη και σκόραρε μόνο με τον Πολυχρόνη Μερτίκα (4π.). Σκορ δεκαλέπτου, 18-4.

Αρκετά πιο ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν βελτίωση στις δύο πλευρές του γηπέδου, βρήκαν στήριγμα στους Αθανασόπουλο (3π.), Μαλακό (2π.) και Ξυλογιαννόπουλο (2π.), χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ψαλιδίσουν τη διαφορά. Οι Ballers συνέχισαν να σκοράρουν με πολυφωνία, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Χρίστος Κοσμόπουλος με 4 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 30-11.

Με το γκάζι πατημένο επέστρεψαν μετά την ανάπαυλα οι Young Ballers. Με πιεστική άμυνα και τους Βαρκάρη (8π.) και Γεωργιάδη (4π.) να ξεχωρίζουν, αλλά και χάρη στο νέο μπλακ άουτ της Φιορετσίνα, οι πρωτοπόροι απλοποίησαν ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 18-3. Μόλις ένα καλάθι δια χειρός Μαργαρίτη Ρομφαίου σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι, που έδειξαν να αποδέχονται από νωρίς το αποτέλεσμα.

Τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα στα Λιόσια, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Ρομφαίος (7π.), Μερτίκας (4π.) και Μαλακός (4π.) σκόραραν για την τιμή των όπλων, όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει. Τελικό σκορ 56-29 και εύκολη νίκη για τους Young Ballers, που θα υποδεχτούν τους Γέροντες στο ΣΕΦ στις 2/4. Η Φιορετσίνα ευελπιστεί να αλλάξει την εικόνα της στο προσεχές παιχνίδι απέναντι στους Athens Touvlakers στις 3/4 στο Basketaki Arena.

Στο τέλος του αγώνα, οι Young Ballers είχαν 25/67 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Φιορετσίνα είχε 11/32 δίποντα, 2/28 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 24 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βύρωνας Βαρκάρης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 9/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μαλακός με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ.

Young Ballers (Στεφανάκος) : Ανδρέαδης 6 (14 ριμπ., 3 κλεψ.), Βαρκάρης 18 (15 ριμπ., 3 ασί., 4 κλεψ.), Γεωργιάδης 9 (9 ριμπ., 4 ασί., 5 κλεψ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Ζορμπάνος 6 (4 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Κοσμόπουλος 4, Κυριάκος, Παναγής 2, Παππάς 11 (2 ασί., 3 κλεψ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.).

Φιορετσίνα (Μαλακός) : Αθανασόπουλος 3 (3 ασί., 2 κλεψ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Μαλακός 6 (15 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Μερτίκας 8 (6 ριμπ.), Ξυλογιαννόπουλος 2 (4 ριμπ., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Ρομφαίος 10 (4 ριμπ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ), Τσουκαλάς (5 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Young Ballers στην άμυνα.