16/11/2021
Gkrouvaloi 3 4 11 12 - 40 -
Escapers 18 6 11 14 - 49 -

Απέδρασαν με νίκη οι Escapers!

Όμορφο παιχνίδι περιμέναμε και όμορφο παιχνίδι είδαμε στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, με τους Escapers να… κάνουν την απόδραση με τελικό σκορ 40-49, απέναντι στην ενδιαφέρουσα και ισορροπημένη ομάδα που παρουσιάζουν φέτος οι Grouvaloi.

Αργό τέμπο επέλεξαν οι δύο αντίπαλες ομάδες στις αρχές του αγώνα, με τον Καλογερόπουλο (1) να είναι ιδιαιτέρως ενεργητικός και να οδηγεί τους Grouvalous στο 7-3, στα μέσα της περιόδου. Ο Μανούρης ήταν πολύ καλός στο ποστ και με όμορφες ενεργειες έβαλε μπροστά τους Escapers, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 13-18.

Ο Σιώκας με τον Τάγκα ανέλαβαν τις περισσότερες επιθέσεις των Escapers με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το παιχνίδι να έχει καλύτερο τέμπο όσο περνάει η ώρα. Οι φιλοξενουμενοι ήταν καλύτεροι σε αυτό το διάστημα και παρά τις προσπάθειες του Νικολόπουλου, έκλεισαν το ημίχρονο με 17-24 μπροστά.