16/11/2021
Gkrouvaloi 3 4 11 12 - 40 -
Escapers 18 6 11 14 - 49 -

Απέδρασαν με νίκη οι Escapers!

Όμορφο παιχνίδι περιμέναμε και όμορφο παιχνίδι είδαμε στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, με τους Escapers να… κάνουν την απόδραση με τελικό σκορ 40-49, απέναντι στην ενδιαφέρουσα και ισορροπημένη ομάδα που παρουσιάζουν φέτος οι Grouvaloi.
Αργό τέμπο επέλεξαν οι δύο αντίπαλες ομάδες στις αρχές του αγώνα, με τον Καλογερόπουλο (1) να είναι ιδιαιτέρως ενεργητικός και να οδηγεί τους Grouvalous στο 7-3, στα μέσα της περιόδου. Ο Μανούρης ήταν πολύ καλός στο ποστ και με όμορφες ενεργειες έβαλε μπροστά τους Escapers, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 13-18.
Ο Σιώκας με τον Τάγκα ανέλαβαν τις περισσότερες επιθέσεις των Escapers με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το παιχνίδι να έχει καλύτερο τέμπο όσο περνάει η ώρα. Οι φιλοξενουμενοι ήταν καλύτεροι σε αυτό το διάστημα και παρά τις προσπάθειες του Νικολόπουλου, έκλεισαν το ημίχρονο με 17-24 μπροστά.
Ίσως το καλύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης να παρακολουθήσαμε στη συνέχεια, με τον εξαιρετικό Νικολόπουλο να ηγείται και να βοηθά τους Grouvalous στη μείωση του σκορ, μέχρι οι Σιώκας και Παπατσάνης απαντήσουν, για το 28-35 τρίτης περιόδου, με το τέταρτο μέρος του αγώνα να αναμένεται… καυτό!
Τσερκέζης και Καλογερόπουλος προσπάθησαν πολύ να ανατρέψουν την κατάσταση για τους γηπεδούχους, με τους Escapers όμως να είναι ψύχραιμοι και σοβαροί, οδηγηθήκαμε στο 40-49 ως τελικό σκορ, με την παρέα του Φράγκου να παίρνει την σημαντική αυτή νίκη!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μανούρης με 11 πόντους, 23 (!) ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα και 6 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καλογερόπουλος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα και ένα λάθος.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/51 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 2/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/42 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 2/5 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.