29/03/2022
Tinder Bologna 18 6 19 11 - 54 -
Χάνειball 9 14 6 10 - 39 -

Ασταμάτητη η Niko Team!

Το απόγευμα της Κυριακής 27 Μαρτίου στο Basketaki Arena, η Niko Team έβαλε ένα ακόμα ροζ φύλλο στις αποσκευές της, καθώς με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 54 – 39 απέναντι στην Χάνειball.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκε η Niko Team στον αγωνιστικό χώρο και με το δίδυμο Κολυβάκη και Καραμαλίγκα να πετάνε φωτιές με 7 πόντους έκαστος, προηγήθηκαν 18 – 9. Για την Χανειball, 5 πόντους έβαλε ο Κ.Κ. Χριστόπουλος και 4 ο Κ.Σ. Χριστόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα της Χάνειball απέδωσε καρπούς, καθώς δέχτηκε μόνο τρία καλάθια από Zhu, Κολυβάκη και Καραμαλίγκα. Στην επίθεση είχε κύριο εκφραστή τον Γ. Χριστόπουλο με 7 πόντους με το σκορ ημιχρόνου να είναι 24-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν πλήρως τα ηνία του αγώνα και με Yi, Κουτσιώνη να ξεχωρίζουν με 4 πόντους και τον Zhu να βάζει ένα τρίποντο, έστειλαν την διαφορά στους 14. Για τους φιλοξενούμενους, που αντιμετώπιζαν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, από ένα καλάθι πέτυχαν, Γ, Δ και Κ.Κ. Χριστόπουλος .

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα με μπροστάρη τον Κ.Κ. Χριστόπουλο με 6 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντα από Κολυβάκη, Zhu και καλάθια από Κουτσιώνη, Μπούρα, διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 54 – 39.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Niko Team είχε 16 / 49 δίποντα, 5 / 26 τρίποντα, 7 / 20 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Η Χάνειball είχε 12 / 48 δίποντα, 3 / 20 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Niko Team(Μπούρας): Τσαβαλάς 1(8ρ.), Παπαπαύλου 2, Κολυβάκης 14(15ρ.),Zhu 8(7ρ.), Yi 4(10ρ.), Καραμαλίγκας 11(6ρ.), Μπούρας 6(7ρ.), Κουτσιώνης 8.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος): Μπελεφάντης 2(7ρ.), Κ.Κ.Χριστόπουλοs 16, Κ.Σ. Χριστόπουλος 6(13ρ.), Δαμουλάκης 6, Ι. Χριστόπουλος 9(15ρ.), Δ. Χριστόπουλος 3, Κότσιφας 3.

Τι μας άρεσε: Ο εκπληκτικός ρυθμός της αναμέτρησης.