24/02/2020
New York Pic-Knicks 22 39 11 17 - 67 -
Kavlanta Hawks 15 20 6 18 - 44 -

Δε θα επιτρέψουν κάποια έκπληξη οι New York Pic-Knicks.

New York Pic-Knicks και Kavlanta Hawks, έχουν διαχρονικά έρθει σε σύγκρουση εντός των παρκέ, μία φορά, κατά τον πρώτο γύρο του δεύτερου ομίλου της Winter Development League 2 19/20. Τότε, οι φιλοξενούμενοι New York Pic-Knicks είχαν επικρατήσει 58-70 και οι Kavlanta Hawks, θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν τη revanche το βράδυ του Σαββάτου 22-2-2020, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής.

Στην πρώτη περίοδο θα δούμε ωραίο παιχνίδι με πολλούς πόντους, με λίγο καλύτερους ως προς το σύνολο πόντων, τους New York Pic-Knicks. Οι Kavlanta Hawks θα πάρουν time out όταν έμειναν πίσω στο σκορ (14-11) στο 03’08’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου αλλά μπορέσουν αμυντικά να περιορίσουν τους New York Pic-Knicks, με το δεκάλεπτο να λήγει 22-15. Οι New York Pic-Knicks θα πετύχουν 3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, με πρώτο σκόρερ τον Δημητρέλλο (1 τρίποντο) με 7 πόντους, ενώ από τους Kavlanta Hawks, ήταν εξαιρετικός ο Παπαδημητρόπουλος με 11 πόντους (1 τρίποντο).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν το σκορ ήταν 32-20 (04’44’’ πριν τη λήξη), οι New York Pic-Knicks θα πάρουν time out, καθώς οι Kavlanta Hawks απάντησαν με ένα σερί 5-0, στο δικό τους αρχικό 0-10. Αυτοί ωστόσο οι 5 πόντοι των Kavlanta Hawks, θα είναι οι μόνοι πόντοι τους σε αυτήν την περίοδο, με το δεκάλεπτο να λήγει 17-5 υπερ των New York Pic-Knicks και το ημίχρονο 39-20. Οι New York Pic-Knicks θα πετύχουν 4 τρίποντα, ενώ θα κάνει πολύ καλή εμφάνιση ο Τσαγκάρης με 7 πόντους (2 τρίποντα). Από τους Kavlanta Hawks δε θα ξεχωρίσει σε αυτό το δεκάλεπτο κάποιος παίκτης, για την επιθετική του προσφορά στην ομάδα.

Οι Kavlanta Hawks, θα συνεχίσουν και στο τρίτο δεκάλεπτο χωρίς επιθετικές λύσεις, με τον Μπόϊκο και τον Τζώρτζη, να βρίσκονται σε κάκιστη βραδιά και τον Παπαδημητρόπουλο να έχει σιγήσει, αν και οι τρεις τους θα πετύχουν τους μόλις 6 πόντους της ομάδας τους στο δεκάλεπτο. Θα είναι καλύτεροι στην άμυνα ωστόσο καθώς οι New York Pic-Knicks θα περιοριστούν στους 11 πόντους. Από τους New York Pic-Knicks, ο Τσαγκάρης θα ξεχωρίσει με 1 τρίποντο, που θα είναι το όγδοο της βραδιάς για την ομάδα του.

Και έστω αργοπορημένα, στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Kavlanta Hawks θα βρουν την ευστοχία τους, με τον Τζώρτζη (1 τρίποντο) να πετυχαίνει τους 13 από τους 18 πόντους των Kavlanta Hawks στο δεκάλεπτο, αλλά οι 17 πόντοι των New York Pic-Knicks, δε θα επιτρέψουν να μειωθεί το +24 που έκτισαν τα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Από τους New York Pic-Knicks, πολύ καλή απόδοση είχε ο Αντωνόπουλος με 8 πόντους, ενώ ο Νάννος πέτυχε το ένατο και τελευταίο τρίποντο για την ομάδα τους. Τελικό σκορ 67-44.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 18/53 δίποντα και 9/21 τρίποντα. Πήραν 52 rebounds (12 επιθετικά), έδωσαν 21 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 7 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 4/9 βολές, 17/61 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 50 rebounds (16 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Αντωνόπουλος (New York Pic-Knicks) που πέτυχε 15 πόντους έχοντας 3/7 βολές, 7/17 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 10 rebounds (3 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, και είχε 4 κοψίματα με τελικό efficiency 18 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Παπαδημητρόπουλος (Kavlanta Hawks) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 3/4 βολές, 5/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 12 rebounds (5 επιθετικά), μοίρασε 6 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε τελικό efficiency 28 (Λάθη:2).

New York Pic-Knicks (Ζερδεβάς): Αθανασίου 4 (reb. O-D/2-11), Αντωνόπουλος 15 (mvp), Βασιλείου 8(2), Δημητρέλλος 10(2), Κοντογιάννης 7, Μαργαρίτης, Νάννος 3(1), Σπηλιωτόπουλος 5(1), Τσαγκάρης 15(3).

Kavlanta Hawks (Νάστος Ευάγγελος): Λιώδης 2 (reb. O-D/4-10), Μπόϊκο 8, Νάστος Ευάγγελος, Παναγιώτου 3 (reb. O-D/2-8), Παπαδημητρόπουλος 16(1), Τζώρτζης 15(1).

Τι μας άρεσε: Οι 21 assists των New York Pic-Knicks και τα 9 τρίποντά τους.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα, για τους Kavlanta Hawks, των Μπόϊκο και Τζώρτζη και η συνολική εικόνα των Kavlanta Hawks στη δεύτερη και τρίτη περίοδο.