12/10/2022
Flint Tropics 7 8 29 10 - 45 -
RBD Ball Boys 5 13 10 5 - 33 -

Δεύτερη νίκη για τους Flint Tropics και συνεχίζουν!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Flint Tropics κόντρα στους Ball Boys με 45-33! Οι Flint Tropics ξεκίνησαν με προβλήματα στην επίθεση, αλλά , βρήκαν  λύσεις  από τον πάγκο και πήραν την νίκη. Οι Ball Boys ενώ βρήκαν ρυθμό γρηγορότερα , έφτασαν μέχρι και στο +6 , δεν είχαν όμως βάθος στον πάγκο  , με αποτέλεσμα να δεχτούν την δεύτερη ήττα τους στο Basketaki Rebound League.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους , πολλά άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες, με σκορ 7-5 και τον Τσέκερη να έχει πετύχει 4 πόντους έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ball Boys βρήκαν ρυθμό , με τον Τσάγκα να έχει 7 πόντους και τον Αποστολόπουλο 4 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 15-18. Οι Flint Tropics με τον Βασίλη Γκατζηρούλη 3 πόντους κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ .

Ξεκίνημα τρίτης περιόδου , η ομάδα των Flint Tropics μπαίνει στο γήπεδο με άλλη ψυχολογία , με τον Σεραφείμ Γκατζηρούλη να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και να έχει 8 πόντους στην περίοδο, το σκορ διαμορφώθηκε 35-28 . Οι Ball Boys με τον Αποστολόπουλο να έχει 7 πόντους προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ αλλά σε εκείνο το σημείο , οι παίκτες δεν είχαν την βοήθεια από τον πάγκο , για να πάρουν τις ανάσες που έπρεπε.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι Flint Tropics εφέραν το παιχνίδι στα μέτρα τους , με τους Σεΐζη και Σεραφείμ Γκατζηρούλη να έχουν 3 πόντους, πήραν την νίκη με σκορ 45-33 . Οι Ball Boys έχασαν με καλύτερο τον Τσάγκα με 3 πόντους .

Bettson mvp των Flint Tropics ο Αλέξανδρος Σεΐζης με 6 πόντους , 4 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιματά . Από τους Ball Boys ξεχώρισε ο Αποστολόπουλος με 11 πόντους , 7 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα,

Οι Flint Tropics είχαν 16/45 δίποντα , 3/12 τριποντά , 4/11 βολές ,43 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 11 κλεψίματα. Oι Ball Boys είχαν 9/46 δίποντα, 3/21 τριποντά , 6/19 βολές, 42 ριμπάουντ, 5 ασίστ , 9 κλεψίματα

Flint Tropics : Λιαροστάθης 2 , Τσαγκαράκης , Σεραφείμ Γκατζηρούλης 12 (2) , Βασίλης Γκατζηρούλης 5 (1) , Τσέκερης 12 , Λουκάκης 2 , Γράσσος , Ευθυμιόπουλος 2 ,Κουμπούρος , Σεΐζη 6 , Σκαματζούρας ,Τζανέτης 4 ,

Ball Boys: Αποστολόπουλο 11 (1) , Ματθαίου 4 (1) , Μιχαλόπουλος , Δημήτρης Πέτρου 1 , Χρυσόστομος Πέτρου 2 , Τσάγκας 10 (1) , Τσίουνης 5

Τι μας άρεσε : Οι Flint Tropics για την που δύναμη βρήκαν ,να γυρίσουν το παιχνίδι και οι Ball Boys που πάλεψαν μέχρι τέλος χωρίς πάγκο για ανάσες .