18/04/2022
Myrmidons BC 7 15 5 10 - 37 -
Kolosos Dunk n' Donuts 8 4 15 8 - 35 -

Δια χειρός Νιωτάκη οι Myrmidons!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2, οι Myrmidons  πραγματοποίησαν ακόμη μια σπουδαία νίκη, καθώς ο Kolosos Dunk n’ Donuts υπέκυψε στo φινάλε της αναμέτρησης με σκορ 37-35  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Νιωτάκη και Πετρόπουλο  , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν  στα ριμπάουντ   και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 10 και 3 πόντους αντίστοιχα  στο ενεργητικό τους  .

Tο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τους Παλλαντζά και Καραμπεσίνη να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα, 2-5 και 4-8 , με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα σερί 3-0 και να κλείνουν τη περίοδο στο μείον ένα,7-8   . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νιωτάκης με 4 πόντους , ενώ  στην αντίπερα όχθη ο Παλλαντζάς είχε 5.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα προσπέρασαν με έξι πόντους διαφορά , 16-10, ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 6-2 έκλεισαν το  πρώτο ημίχρονο στο συν δέκα με σκορ 22-12 . Ο Καλόσακας πέτυχε 5 πόντους ,  ενώ από τους ηττημένους ο Σαρρής είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 24-24, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταία στροφής να δείχνει το ισόπαλο 27-27 . Ο Μπάτρης πέτυχε 3 πόντους, ενώ ο Παλλαντζάς είχε 4.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ζαμπούρας και η παρέα του με πρωταγωνιστή τον Κουβάρογλου πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκορ, 30-33 και 33-35, οι Myrmidons έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 35-35, με τον Νιωτάκη να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων στο φινάλε της αναμέτρησης και να δίνει στην ομάδα του μια δύσκολη και συνάμα σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 37-35. Ο Καλόσακας σε αυτό το διάστημα πέτυχε 5 πόντους, ενώ ο Κουβάρογλου  είχε 6  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Πετρόπουλος με 3 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Θωμάς Παλλαντζάς  είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ  .

Οι Myrmidons είχαν 10/39 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 5/11 βολές,  51 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα  και 7 λάθη, ενώ ο Kolosos Dunk n’ Donuts  είχε 5/27 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 4/8 βολές, 39 ριμπάουντ, 9 ασίστ,  8 κλεψίματα  και 6 λάθη .

Myrmidons(Πετρόπουλος): Καλόσακας 9, Νιωτάκης 10, Φώσκολος, Κοσκινάς 8, Μπάτρης 7  .

Kolosos Dunk n’ Donuts(Ζαμπούρας) : Ζαμπούρας 2, Κουβάρογλου 9, Παλλαντζάς, Ρούσσης 4, Χαροκόπος, Δημόπουλος 1, Καραμπεσύνης 6, Μιχαηλίδης 2  .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης !