18/04/2022
Myrmidons BC 7 15 5 10 - 37 -
Kolosos Dunk n' Donuts 8 4 15 8 - 35 -

Δια χειρός Νιωτάκη οι Myrmidons!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2, οι Myrmidons  πραγματοποίησαν ακόμη μια σπουδαία νίκη, καθώς ο Kolosos Dunk n’ Donuts υπέκυψε στo φινάλε της αναμέτρησης με σκορ 37-35  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Νιωτάκη και Πετρόπουλο  , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν  στα ριμπάουντ   και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 10 και 3 πόντους αντίστοιχα  στο ενεργητικό τους  .

Tο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τους Παλλαντζά και Καραμπεσίνη να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα, 2-5 και 4-8 , με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα σερί 3-0 και να κλείνουν τη περίοδο στο μείον ένα,7-8   . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νιωτάκης με 4 πόντους , ενώ  στην αντίπερα όχθη ο Παλλαντζάς είχε 5.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα προσπέρασαν με έξι πόντους διαφορά , 16-10, ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 6-2 έκλεισαν το  πρώτο ημίχρονο στο συν δέκα με σκορ 22-12 . Ο Καλόσακας πέτυχε 5 πόντους ,  ενώ από τους ηττημένους ο Σαρρής είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 24-24, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταία στροφής να δείχνει το ισόπαλο 27-27 . Ο Μπάτρης πέτυχε 3 πόντους, ενώ ο Παλλαντζάς είχε 4.