02/11/2021
Orlando Tragics 12 10 10 20 - 52 -
Αναλώσιμοι 9 13 13 8 - 43 -

Διατήρησαν την παράδοση οι Orlando Tragics!

Την παράδοση που τους θέλει να κερδίζουν τους Αναλώσιμους διατήρησαν οι Orlando Tragics. Αυτή την φορά το έκαναν με 52-43 στο κλειστό του Κολωνού για την 3η αγωνιστική της Development League και πανηγύρισαν έτσι την πρώτη τους νίκη.
Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο του δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Οι τυπικά γηπεδούχοι Orlando Tragics  ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 12-9 με τον Αποστόλη Κριαλάκο να βρίσκεται σε καλή μέρα. Για τους Αναλώσιμους 5 πόντους έβαλε ο Γκουντόπουλος σε εκείνο το διάστημα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι αποφάσισαν να ελέγξουν τα ριμπάουντ και παράλληλα τον ρυθμό του αγώνα. Στην επίθεση βρήκαν σκορ με τους Τόγια και Χρηστακάκο και έτρεξαν ένα δικό τους επιμέρους 13-10 ισοφαρίζοντας σε 22-22 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Αγαλόπουλου, καλοί ήταν οι Κριαλάκος, Μεϊντάνης και Αγγελιδάκης.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους Αναλώσιμους να ελέγχουν το ματς και να διατηρούν μία διαφορά, η οποία όμως δεν ήταν ασφαλείας. Η περίοδος έκλεισε στο 35-32. Κριαλάκος από την μία με 8 πόντους και Χρηστακάκος από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Orlando Tragics έκαναν την αντεπίθεσή τους. Παίζοντας καταπληκτική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 8 πόντους) αλλά και εξωπραγματική επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους 20-8 και πήραν την πρώτη τους νίκη στον 4ο όμιλο της Development με 52-43. Οι Αναλώσιμοι, αιχμαλωτίστηκαν και δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά να επιβάλουν το πλάνο τους.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Απόστολος Κριαλάκος με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 15/55 εντός πεδιάς, 3/21 τρίποντα και 19/27 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη, οι Αναλώσιμοι είχαν 18/67 εντός πεδιάς, 5/29 τρίποντα και 2/7 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη.
Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αλοΐζος 2, Τσαμούρας 2, Ζαφειρόπουλος 2, Βροντάκης 7, Μεϊντάνης 8, Κριαλάκος 19, Αγγελιδάκης 8, Αγαλόπουλος, Κολύβας 4, Σιμιτιάν.
Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μανώλης 4, Τόγιας 6, Ταλιούρας 3, Γκουντόπουλος 5, Ιορδάνου 4, Χρηστακάκος 17, Λιάσκας, Καστανιάς 4, Νικολόπουλος, Ζάφειρας.
Τι μας άρεσε: Η τελευταία περίοδος των Orlando Tragics!