21/03/2022
Powerpuff Boys 23 13 12 12 - 60 -
Κλειώ 18 10 15 14 - 58 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά κέρδισαν οι Powerpuff Boys!

Την 12η νίκη τους στον πέμπτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Powerpuff Boys, αφού κέρδισαν την βελτιωμένη Κλειώ στο Basketaki Arena με 60-58.

Με τρομερό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες που είχαν μεγάλη ενέργεια στην επίθεση και βρήκαν αρκετές λύσεις σε αυτό το κομμάτι. Αυτό, αποτυπώνεται και στο υψηλό 23-18 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου υπέρ των Powerpuff Boys, που είδαν τους Gagic και Καραγκουλέ να σημειώνουν 7 και 6 πόντους. Για την Κλειώ, 6 έβαλε ο Μητσόπουλος και από 5 οι Σφήκας και Τζιώλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με την εικόνα του παιχνιδιού να παραμένει ντέρμπι. Οι Powerpuff Boys, με μπροστάρη τον Goran Gagic που έβαλε 15 πόντους διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-28. Για την Κλειώ, 7 πόντους είχε ο Καλαλής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κλειώ με μπροστά τον Μητσόπουλο προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε, αφού στο 25′ η διαφορά ήταν στους 6, 40-34. Από αυτό το σημείο και μετά καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στο 30′ το σκορ ήταν στο 48-43 με τους Powerpuff Boys να διατηρούν το προβάδισμα χάρη στον Goran Gagic.