21/03/2022
Powerpuff Boys 23 13 12 12 - 60 -
Κλειώ 18 10 15 14 - 58 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά κέρδισαν οι Powerpuff Boys!

Την 12η νίκη τους στον πέμπτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Powerpuff Boys, αφού κέρδισαν την βελτιωμένη Κλειώ στο Basketaki Arena με 60-58.

Με τρομερό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες που είχαν μεγάλη ενέργεια στην επίθεση και βρήκαν αρκετές λύσεις σε αυτό το κομμάτι. Αυτό, αποτυπώνεται και στο υψηλό 23-18 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου υπέρ των Powerpuff Boys, που είδαν τους Gagic και Καραγκουλέ να σημειώνουν 7 και 6 πόντους. Για την Κλειώ, 6 έβαλε ο Μητσόπουλος και από 5 οι Σφήκας και Τζιώλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με την εικόνα του παιχνιδιού να παραμένει ντέρμπι. Οι Powerpuff Boys, με μπροστάρη τον Goran Gagic που έβαλε 15 πόντους διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-28. Για την Κλειώ, 7 πόντους είχε ο Καλαλής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κλειώ με μπροστά τον Μητσόπουλο προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε, αφού στο 25′ η διαφορά ήταν στους 6, 40-34. Από αυτό το σημείο και μετά καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στο 30′ το σκορ ήταν στο 48-43 με τους Powerpuff Boys να διατηρούν το προβάδισμα χάρη στον Goran Gagic.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Κλειώ με τον Καλαλή να τροφοδοτείται αρκετά μέσα στην ρακέτα. Οι «ροζ» μείωσαν σε 54-53 στο 36′ και έδωσαν τρομερό ενδιαφέρον στο ματς. Ωστόσο και πάλι απάντηση για τους Powerpuff Boys ήρθε από τον Goran Gagic που με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, 57-53 στο 37′. Ο Μητσόπουλος ωστόσο, με ένα τρίποντο και ένα χουκ, έδωσε το προβάδισμα στην Κλειώ με 58-57 στο 38′. Τελικά, οι Powerpuff Boys ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 60-58 στο φινάλε.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Goran Gagic με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μητσόπουλος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι Powerpuff Boys είχαν 26/80 εντός πεδιάς, 2/20 τρίποντα και 6/17 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη η Κλειώ είχε 25/65 εντός πεδιάς, 1/4 τρίποντα και 7/13 βολές. Πήρε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα, έκανε 5 κλεψίματα και 20 λάθη.

Powerpuff Boys (Ράουατ): Dainelli 8, Gagic 26, Καραγκουλές 15, Καστρίσιος, Παπαϊωάννου 5, Ράουατ 6.

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 4, Καλαλής 11, Καστανιώτης 9, Μητσόπουλος 21, Πασχάλης, Πρόδρομος, Σφήκας 5, Τσιώλος 8.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!