20/02/2020
Komic Mastoras BC 10 9 17 13 - 49 -
Indians 7 16 3 18 - 44 -

Δύσκολη αλλά .. νίκη για Komic!

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα, ο Komic Mastoras πήρε σημαντική νίκη απέναντι στους Super Drunks με 49-44, στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας.
Όμορφο ξεκίνημα στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους Komic να βρίσκουν σουτ από την περιφέρεια με τον Αγγελή και τον Σπυράτο, με τον Ζήση να είναι θετικός για Drunks σκοράροντας πέντε ποντους, κρατώντας τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-7 υπέρ Komic.
Καλύτεροι στο διάστημα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι Drunks, με τους Ζήση και Μαντά να είναι πολύ καλοί, οδηγούντας την ομάδα τους σε ένα 9-16 σκορ περιόδου, με τον Σπυράτο να σκοράρει τρεις φορές από τα 6.75, όντας η μοναδική όαση της ομάδος του Komic, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 19-23.
Ακριβώς αντίθετη η εικόνα του αγώνα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αποφασισμένοι για ανατροπή, με τον Νικόλα να δίνει το σύνθημα και τον Λιγγρή να ανεβάζει στροφές, με τον Komic Mastora να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα δέκα πόντων, με τους φιλοξενούμενους Drunks να δυσκολεύονται πολύ απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων.
Το ίδιο δίδυμο (Νικόλας-Λιγγρής) συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με το παιχνίδι να έχει έντονο ενδιαφέρον, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν για την ανατροπή, με τον Μαρίνη σε φοβερή κατάσταση, μη μπορώντας ομως κάτι παραπάνω από το τελικό 49-44 υπέρ του Komic Mastora, σε ένα πραγματικά όμορφο παιχνίδι που έκριναν οι λεπτομέρειες.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλας Τίμος με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και 3 λάθη.
Από πλευράς Super Drunks ξεχώρισε ο Σπύρος Σκενδέρογλου με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά ο Komic Mastoras είχε 14/31 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 6/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.
Συνολικά οι Super Drunks είχαν 11/38 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 16/27 βολές, 35 βολές, μια ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 16 λάθη.