08/02/2022
Leontario BC 8 15 20 22 - 65 -
Παντοφlakers 14 17 14 15 - 60 -

Είδε Προκοπ(ιου) το Leontario!

Το βράδυ της Κυριακής 7 Φεβρουαρίου στα  Άνω Λιόσια, το Λεοντάριο πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη στην μάχη της σωτηρίας, απέναντι στους Pantoflakers με 65 – 60, με τον Δημήτρη Προκοπίου να είναι κομβικός για την νίκη της ομάδας του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η front-line των Pantoflakers έκανε την διαφορά με τον Λέκκα να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Σκούρα να ακολουθεί με 4. Για τους γηπεδούχους ο Πλαγιαννάκος ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους, με το σκορ να είναι 8 – 14.

Το Leontario μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με Κορωνάκη, Βεργόπουλο και Πλαγιαννάκο να βάζουν από ένα καλάθι, ισοφάρισαν 14 – 14. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν πάλι τα ηνία του αγώνα και με τους Σκούρα και Πατσίκα να πρωταγωνιστούν με 6 πόντους έκαστος ,ξέφυγαν πάλι στο σκορ, για να έρθει ο Ζαβιτσάνος με 6 πόντους να εκμεταλλεύεται τις πάσσες του Πλαγιαννάκου για το 23-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Leontario έκανε εξαιρετική εμφάνιση με το τρίδυμο Πλαγιαννάκου με 10 , Βεργόπουλου με 5 και Ζαβιτσάνου με 4 πόντους αντίστοιχα ,να βάζουν την ομάδα τους μπροστά, αλλά οι Pantoflakers , με τον Σκούρα να βάζει ακόμα 4 πόντους και τους Πατσίκα, Καρκάνη να πυροβολούν από τα 6.75, ξαναπέρασαν μπροστά με 43 – 45.