08/02/2022
Leontario BC 8 15 20 22 - 65 -
Παντοφlakers 14 17 14 15 - 60 -

Είδε Προκοπ(ιου) το Leontario!

Το βράδυ της Κυριακής 7 Φεβρουαρίου στα  Άνω Λιόσια, το Λεοντάριο πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη στην μάχη της σωτηρίας, απέναντι στους Pantoflakers με 65 – 60, με τον Δημήτρη Προκοπίου να είναι κομβικός για την νίκη της ομάδας του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η front-line των Pantoflakers έκανε την διαφορά με τον Λέκκα να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Σκούρα να ακολουθεί με 4. Για τους γηπεδούχους ο Πλαγιαννάκος ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους, με το σκορ να είναι 8 – 14.

Το Leontario μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με Κορωνάκη, Βεργόπουλο και Πλαγιαννάκο να βάζουν από ένα καλάθι, ισοφάρισαν 14 – 14. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν πάλι τα ηνία του αγώνα και με τους Σκούρα και Πατσίκα να πρωταγωνιστούν με 6 πόντους έκαστος ,ξέφυγαν πάλι στο σκορ, για να έρθει ο Ζαβιτσάνος με 6 πόντους να εκμεταλλεύεται τις πάσσες του Πλαγιαννάκου για το 23-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Leontario έκανε εξαιρετική εμφάνιση με το τρίδυμο Πλαγιαννάκου με 10 , Βεργόπουλου με 5 και Ζαβιτσάνου με 4 πόντους αντίστοιχα ,να βάζουν την ομάδα τους μπροστά, αλλά οι Pantoflakers , με τον Σκούρα να βάζει ακόμα 4 πόντους και τους Πατσίκα, Καρκάνη να πυροβολούν από τα 6.75, ξαναπέρασαν μπροστά με 43 – 45.

Εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε τον Λεοντάριο και με τον καθαριστικότατο Δημήτρη Προκοπίου να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του με 10 πόντους, κατάφερε να πάρει την νίκη με 65 – 60. Για τους Pantoflakers που ξέμειναν από δυνάμεις , πάλευε μόνος του στην επίθεση ο Δημακόπουλος με 9 πόντους.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Δημακόπουλος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το Leontario είχε 19 / 37 δίποντα, 6 / 8 τρίποντα, 9 / 12 βολές, κατέβασε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Οι Pantoflakers είχαν 21 / 44 δίποντα, 2 / 14 τρίποντα, 12 / /4 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Leontario (Ζαβιτσάνος): Βεργόπουλος 10, Βλάχος 2, Ζαβιτσάνος 14, Κορωνάκης 2, Κρουστάλλης , Κόκκινας 3, Πλαγιαννάκος 23(10ρ.), Προκοπίου 12, Σπυρόπουλος.

Pantoflakers(Ζαχαρόγιαννης): Δημακόπουλος 15(9ρ.), Καριπίδης 6(6ρ.), Καρκάνης 3, Καρπεράκης (11ρ.), Λέκκας 9 (6ρ.)Πατσίκας 12(8ρ.), Σκούρας 15(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η front line των Pantoflakers και η εμφάνιση του Προκοπίου στην τέταρτη περίοδο.