01/02/2022
Gunners 10 11 14 14 - 49 -
Lobsters BC 10 16 12 14 - 62 -

Έκαναν «σεφτέ» οι Lobsters!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Lobsters, που κέρδισαν στο κλειστό του Athens Sports Hall τους Gunners με 62-49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ με την περίοδο να κλείνει στο ισόπαλο 10-10. Για τους Lobsters από 4 πόντους είχαν Σαλονικίδης και Λαδάς, ενώ για τους Gunners από 4 είχαν οι Ακουμιανάκης και Καραμπέτσος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Lobsters άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Με μπροστάρη τον Στράτο Φελλά που σημείωσε 5 πόντους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 16-11 σερί και προηγήθηκαν με 5, 26-21 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Gunners, που έψαχναν τα πατήματά τους, 3 έβαλε ο Παναγιώτης Πάνιας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ Οι Lobsters προηγήθηκαν και με 7 πόντους αλλά με μεγάλα τρίποντα του Κωστακιώτη και τον Ακουμιανάκη να είναι κυρίαρχος στην ρακέτα, μείωσαν στους 3, 38-35 με το τέλος της περιόδου.