01/02/2022
Gunners 10 11 14 14 - 49 -
Lobsters BC 10 16 12 14 - 62 -

Έκαναν «σεφτέ» οι Lobsters!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Lobsters, που κέρδισαν στο κλειστό του Athens Sports Hall τους Gunners με 62-49.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ με την περίοδο να κλείνει στο ισόπαλο 10-10. Για τους Lobsters από 4 πόντους είχαν Σαλονικίδης και Λαδάς, ενώ για τους Gunners από 4 είχαν οι Ακουμιανάκης και Καραμπέτσος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Lobsters άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Με μπροστάρη τον Στράτο Φελλά που σημείωσε 5 πόντους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 16-11 σερί και προηγήθηκαν με 5, 26-21 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Gunners, που έψαχναν τα πατήματά τους, 3 έβαλε ο Παναγιώτης Πάνιας.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ Οι Lobsters προηγήθηκαν και με 7 πόντους αλλά με μεγάλα τρίποντα του Κωστακιώτη και τον Ακουμιανάκη να είναι κυρίαρχος στην ρακέτα, μείωσαν στους 3, 38-35 με το τέλος της περιόδου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lobsters παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τους Λαδά και Φελλά να κάνουν οργιαστική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα νικώντας με 62-49. Για τους Gunners, συγκινητικός ήταν ο Ακουμιανάκης με 6 πόντους.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Λαδάς με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζούρος με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος.
Συνολικά οι Gunners είχαν 17/74 εντός πεδιάς, 5/31 τρίποντα και 10/25 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 8 λάθη. Οι νικητές είχαν 24/59 εντός πεδιάς, 5/23 τρίποντα και 9/15 βολές. Πήραν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 21 λάθη.
Gunners: Ραφτόπουλος 5, Παπαγεωργίου, Πάνιας 6, Καλογιαννίδης, Ζούρος 5, Ακουμιανάκης 15, Κωστακιώτης 9, Καραμπέτσος 8, Μισιούλης 1.
Lobsters (Σαλονικίδης): Σαλονικίδης 15, Μπίλιας 2, Φελλάς 19, Κοντάκος 5, Μπάρλας, Λαδάς 21.
Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε!