02/02/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 13 9 19 16 - 57 -
Lyonmen 14 13 16 11 - 54 -

«Έκλεψαν» το ματς οι Elitήrioi!

Οι Elitήrioi πήραν αρκετά δύσκολα το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Lyonmen (57-54) οι οποίοι φάνηκε να μην είναι αρκετά ψύχραιμοι στο δεύτερο ημίχρονο και να χάνουν μια διαφορά που είχαν χτίσει. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Basketaki Arena το βράδυ της Τρίτης στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Master League. Οι δύο ομάδες πλέον έχουν διαφορά μιας νίκης μεταξύ τους και παλεύουν μαζί με τους Pistachios (ρεκόρ 6-4) για μια θέση στην τετράδα.

Με τρίποντο του Μωυσή άνοιξαν το σκορ οι Elitήrioi και κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι τα μέσα περίπου της περιόδου όπου κρατούσαν μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (9-5). Στη συνέχεια ανέβασαν στροφές οι Lyonmen και κατάφεραν να κλείσουν ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (13-14).

Χαμηλής παραγωγικότητας ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο. Με μπροστάρηδες τους Τσιάκα και Τζουβάνα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους (16-22), και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα κράτησαν τα ηνία του ματς μέχρι την ανάπαυλα όπου ο φωτεινός πίνακ