02/02/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 13 9 19 16 - 57 -
Lyonmen 14 13 16 11 - 54 -

«Έκλεψαν» το ματς οι Elitήrioi!

Οι Elitήrioi πήραν αρκετά δύσκολα το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Lyonmen (57-54) οι οποίοι φάνηκε να μην είναι αρκετά ψύχραιμοι στο δεύτερο ημίχρονο και να χάνουν μια διαφορά που είχαν χτίσει. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Basketaki Arena το βράδυ της Τρίτης στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Master League. Οι δύο ομάδες πλέον έχουν διαφορά μιας νίκης μεταξύ τους και παλεύουν μαζί με τους Pistachios (ρεκόρ 6-4) για μια θέση στην τετράδα.

Με τρίποντο του Μωυσή άνοιξαν το σκορ οι Elitήrioi και κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι τα μέσα περίπου της περιόδου όπου κρατούσαν μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (9-5). Στη συνέχεια ανέβασαν στροφές οι Lyonmen και κατάφεραν να κλείσουν ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (13-14).

Χαμηλής παραγωγικότητας ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο. Με μπροστάρηδες τους Τσιάκα και Τζουβάνα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους (16-22), και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα κράτησαν τα ηνία του ματς μέχρι την ανάπαυλα όπου ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 22-27.

Με ένα σύστημα που έδειχνε να βγαίνει στις δύο πρώτες φάσεις ξεκίνησαν οι Lyonmen, όπου τελικός αποδέκτης ήταν ο Δημητρίου που με δύο συνεχόμενα δίποντα έκανε το σκορ 22-31. Δύο λεπτά μετά η διαφορά έφτασε στο μάξιμουμ των 11 πόντων (25-36), έπειτα από καλάθι του Μαυροθαλασσίτη. Λίγο πριν συμπληρωθεί το 25ο λεπτό στο ματς ξεκίνησε και η αντίδραση των Elitήriων οι οποίοι έφεραν το ματς στο καλάθι ακριβώς στο 30’ (41-43).

Με τον Γκότση να είναι πολύ καλός και στις δύο μεριές του γηπέδου οι «μαύροι» ανέκτησαν τα ηνία του ματς ολοκληρώνοντας σε λιγότερο από τρία λεπτά ένα σερί 10-0 (51-43). Οι Elitήrioi μάλιστα μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο είχαν μια διαφορά ασφαλείας η οποία σταμάτησε να υπάρχει όταν ο Θεοδώρου με τρίποντο και ο Μαυροθαλασσίτης με καλάθι στο ζωγραφιστό μείωσαν σε 56-54. Αυτά όμως ήταν και τα τελευταία καλάθια των φιλοξενούμενων. Το τελικό 57-54 διαμορφώθηκε έπειτα από βολή του Κωνσταντινάκου.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκότσης που σημείωσε 13 πόντους με 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ και 3 λάθη. Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Δημητρίου που σημείωσε 10 πόντους με 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 51% (15/29), 20% στα τρίποντα (4/20), 60% από τη γραμμή των βολών (15/25), μάζεψαν 41 ριμπάουντ (5 επιθετικά), μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 15 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 29% (14/47), 20% στα τρίποντα (5/24), 64% από τη γραμμή των βολών (11/17), μάζεψαν 40 ριμπάουντ (18 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 5 λάθη.

Elitήrioi: Βέλλης, Καρδάσης 6, Ξενόφος 4, Πατωνίδης 19 (1), Τσόκας, Γκότσης 13, Κωνσταντινάκος 6, Μωυσής 9 (3).

Lyonmen: Τσιάκας 4, Θεωδόρου 14 (3), Μαυροθαλασσίτης 8, Μακρυγιάννης 8, Χριστοδούλου 9 (2), Δημητρίου 10. Τζουβάνας 1.

Τι μας άρεσε: Η έφεση στο επιθετικό ριμπάουντ των φιλοξενούμενων όπου μάζεψαν 18 ωστόσο λίγα από αυτά μετατράπηκαν σε πόντους.