29/03/2022
Κλειώ 15 13 16 8 - 52 -
Green Rose BC 8 11 6 13 - 38 -

Εξαιρετική εμφάνιση για Κλειώ!

Νωρίς το μεσημεράκι της Κυριακής, η Κλειώ και οι Green Rose βρέθηκαν στο παρκέ του Κολωνού και πάλεψαν για τη νίκη, με τους πρώτους να επικρατούν δίκαια με τελικό σκορ 52-38.

Γεμάτο ενέργεια και όρεξη το ξεκίνημα για την παρέα του Αμπατζή, με την Κλειώ να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι, να προηγείται με 5-0 και στη συνέχεια τους Green Rose να ισορροπούν την αναμέτρηση, με τον Δημητρόπουλο να… ξεχωρίζει, για το 15-8 πρώτου δεκαλέπτου για τους ροζ.

Ο Καναβάρος έδινε τις… μάχες του κάτω από τα καλάθια, ο Δημητρόπουλος συνέχισε να τραβάει τα… βλέμματα και οι “μαύροι” μάζεψαν ακόμα παραπάνω τη διαφορά, μέχρι ο Μητσόπουλος με τα γρήγορα πόδια του τρέξει το γήπεδο, ανοίξει το ρυθμό και βάλει την Κλειώ μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 28-19.

Οι Μητσόπουλος και Καλαλής μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο μέρος του αγώνα, με ένα 10-4 σερί των γηπεδούχων να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ, με τον Ροζάκη να ανεβαίνει επιθετικά για Green Rose, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 44-25 για την εξαιρετική Κλειώ!

Δεν παράτησαν το παιχνίδι σε καμία στιγμή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, παρά την μεγάλη διαφορά που έχτισε η Κλειώ, με τον αγώνα στα τελευταία λεπτά του να έχει γρήγορο ρυθμό και τους “ροζ” να κλείνουν την αναμέτρηση με το τελικό 52-38 υπέρ τους.