29/03/2022
Κλειώ 15 13 16 8 - 52 -
Green Rose BC 8 11 6 13 - 38 -

Εξαιρετική εμφάνιση για Κλειώ!

Νωρίς το μεσημεράκι της Κυριακής, η Κλειώ και οι Green Rose βρέθηκαν στο παρκέ του Κολωνού και πάλεψαν για τη νίκη, με τους πρώτους να επικρατούν δίκαια με τελικό σκορ 52-38.

Γεμάτο ενέργεια και όρεξη το ξεκίνημα για την παρέα του Αμπατζή, με την Κλειώ να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι, να προηγείται με 5-0 και στη συνέχεια τους Green Rose να ισορροπούν την αναμέτρηση, με τον Δημητρόπουλο να… ξεχωρίζει, για το 15-8 πρώτου δεκαλέπτου για τους ροζ.

Ο Καναβάρος έδινε τις… μάχες του κάτω από τα καλάθια, ο Δημητρόπουλος συνέχισε να τραβάει τα… βλέμματα και οι “μαύροι” μάζεψαν ακόμα παραπάνω τη διαφορά, μέχρι ο Μητσόπουλος με τα γρήγορα πόδια του τρέξει το γήπεδο, ανοίξει το ρυθμό και βάλει την Κλειώ μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 28-19.

Οι Μητσόπουλος και Καλαλής μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο μέρος του αγώνα, με ένα 10-4 σερί των γηπεδούχων να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ, με τον Ροζάκη να ανεβαίνει επιθετικά για Green Rose, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 44-25 για την εξαιρετική Κλειώ!

Δεν παράτησαν το παιχνίδι σε καμία στιγμή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, παρά την μεγάλη διαφορά που έχτισε η Κλειώ, με τον αγώνα στα τελευταία λεπτά του να έχει γρήγορο ρυθμό και τους “ροζ” να κλείνουν την αναμέτρηση με το τελικό 52-38 υπέρ τους.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μητσόπουλος με  19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη. Από Green Rose ξεχώρισε ο Νίκος Δημητρόπουλος με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/69 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10/15 βολές, 52 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/66 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 1/11 βολές, 52 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη.

Κλειώ (Αμπατζής) : Μητσόπουλος 19, Αμπατζής 2, Καστανιώτης 5, Πασχάλης, Τσάκαλος, Κατσάτος 6, Τσιώλος 9, Καλαλής 11 (13 ριμπ.).

Green Rose BC (Δημητρόπουλος) : Δημητρόπουλος 10 (15 ριμπ.), Κανίνιας 6, Κόσσυφας 10, Μερσινιάς, Καναβάρος 2, Ροζάκης 10.

Τί μας άρεσε : Το όμορφο κλίμα του αγώνα!