18/10/2021
The Jokers 14 13 27 4 - 58 -
Aguanile 9 11 13 16 - 49 -

Επέστρεψαν οι Jokers!

Στην επιστροφή τους στα παρκέ του Basketaki, οι Jokers φάνηκαν αρκετά ορεξάτοι και επικράτησαν της Aguanile με 58-49 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον δεύτερο όμιλο της Master League!

Καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Jokers, καθώς με 4 πόντους του Πανόπουλου και τρίποντα των Φιλιππάκου – Κηρύκου, προηγήθηκαν με 14-9. Ο Συκαράς με 5 πόντους και ο Σιμιτσόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 26-17, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 27-20, μετά από 5 πόντους του Κωστελέτου, 3 του Gaafar και τρίποντο του Πανόπουλου. Την Aguanile κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μπάρας και Σιμιτσόπουλος με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Βασιλειάδη κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 πόντους του Μαραγκουδάκη, 6 του Καραγιαννίδη και τρίποντα των Πανόπουλου – Παπαδημητρίου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 54-33. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Μπάρα και τους 4 του Τζιγκουνάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 54-33!

Με την διαφορά στους 21 πόντους, 54-33, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Jokers, παρά το μεγάλο black out, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 58-49, έπειτα από ένα τριποντάκι του Καλλινίδη. Για την Aguanile στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Συκαράς (6π), Τζιγκουνάκης (5π) και Γκέγκιος (2π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 16/52 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά,  οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/12 βολές, 14/39 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Jokers ο Κωστελέτος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος της Aguanile ο Μπάρας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Jokers (Βασιλειάδης): Παπαδημητρίου 3 (1), Κηρύκος 5 (1), Φιλιππάκος 3 (1), Πανόπουλος 10 (2), Κωστελέτος 10, Καραγιαννίδης 6, Μαραγκουδάκης 7, Τσουλακίδης, Κοντοές 2, Καλλινίδης 5 (1), Gaafar 7

Aguanile (Γκέγκιος): Μπάρας 12 (2), Σιμιτσόπουλος 8 (1), Τασούλας, Συκαράς 14, Γκέγκιος 4, Χανιωτάκης, Τζιγκουνάκης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Jokers, σημείο κλειδί της αναμέτρησης!