15/11/2021
Destroyed Pistons 12 7 10 9 - 38 -
Terroristas 13 8 16 13 - 50 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Terroristas!

Την τέταρτη νίκη τους σε πέντε αγώνες έκαναν οι Terroristas το βράδυ του Σαββάτου στα Λιόσια, καθώς ήταν ανώτεροι από τους Destroyed Pistons και επικράτησαν με 38 – 50.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους Terroristas να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 12 – 13. Ο Κονοφάος ήταν πρώτος σκόρερ με 6 και ακολούθησαν Νικολόπουλος με 4 και Μαυρίδης με τρίποντο. Για τους γηπεδούχους από 4 έβαλαν Μάλφας Και Σπανόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο επικρατούσαν οι άμυνες με το επιμέρους να μένει χαμηλά(9-8). Οι Destroyed Pistons έβρισκαν λύσεις με τρίποντο του Καλογερόπουλου και δίποντα από Μάλφα και Καρατσίκο, ενώ το προβάδισμα των φιλοξενούμενων κρατούσαν Νικολόπουλος, Τσιαούσης, Παπαγιάννης και Κονοφάος που πέτυχαν από ένα καλάθι(19-21).

Στην τρίτη περίοδο οι Terroristas πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 11. Ο Παπαγιάννης έκανε την διαφορά μέσα στην ρακέτα με 6 πόντους και είχε βοήθεια από τον Μαυρίδη στην περιφέρεια με 5, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τον Σπανόπουλο με 6 να ηγείτε των επιθετικών προσπαθειών (29 – 37).

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με Μαυρίδη, Νικολόπουλο και Κονοφάο, ανέβασαν την διαφορά στους 14(29-43). Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι κουρασμένοι Πίστονς πάλευαν να κατεβάσουν την διαφορά με τον Μάλφα να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Καρατσίκο να βάζει ένα τρίποντο, όμως οι Terroristas παίζοντας ωραίο μπάσκετ και τους Βατικιώτη, Στράτη και Κονοφάο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 38 – 50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Νικολόπουλος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ , 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Μάλφας με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ

Οι Pistons είχαν 12 / 35 δίποντα, 3 / 27 τρίποντα, 5 / 6 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη