08/02/2022
Old Firm BC 18 9 11 13 - 51 -
LazerWolves 14 11 5 11 - 41 -

Έσπασαν το ρόδι με Σούπερ Ξυλιά οι Old Firm!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development πέτυχαν το απόγευμα της Κυριακής οι Old Firm, καθώς με τον Κωσταντίνο Ξυλιά να είναι καθοριστικός στην επιστροφή του, επικράτησαν με 51 – 41 απέναντι στους ελλιπέστατους Lazers.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και τους Firm να έχουν προβάδισμα με 18-14. Ντραγκότι και Ξυλιάς οδηγούσαν τους γηπεδούχους με 6 πόντους έκαστος και 4 έβαλε ο Λεμονιάς, ενώ για τους Lazers, ξεχώρισε ο Παπαθωμάς με 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσαν οι ρυθμοί ,με τις ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στην τελική προσπάθεια. Ο Ξυλιάς συνέχισε να κάνει μεγάλο ματς για τους γηπεδούχους με 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ,τους φιλοξενούμενους κρατούσαν σε απόσταση ενός καλαθιού κυρίως οι Κλούρας με 5 πόντους και Παπαθωμάς με τρίποντο(27-25).