08/02/2022
Old Firm BC 18 9 11 13 - 51 -
LazerWolves 14 11 5 11 - 41 -

Έσπασαν το ρόδι με Σούπερ Ξυλιά οι Old Firm!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development πέτυχαν το απόγευμα της Κυριακής οι Old Firm, καθώς με τον Κωσταντίνο Ξυλιά να είναι καθοριστικός στην επιστροφή του, επικράτησαν με 51 – 41 απέναντι στους ελλιπέστατους Lazers.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και τους Firm να έχουν προβάδισμα με 18-14. Ντραγκότι και Ξυλιάς οδηγούσαν τους γηπεδούχους με 6 πόντους έκαστος και 4 έβαλε ο Λεμονιάς, ενώ για τους Lazers, ξεχώρισε ο Παπαθωμάς με 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσαν οι ρυθμοί ,με τις ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στην τελική προσπάθεια. Ο Ξυλιάς συνέχισε να κάνει μεγάλο ματς για τους γηπεδούχους με 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ,τους φιλοξενούμενους κρατούσαν σε απόσταση ενός καλαθιού κυρίως οι Κλούρας με 5 πόντους και Παπαθωμάς με τρίποντο(27-25).

Στην τρίτη περίοδο οι Firm πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με Ξυλιά, Ντραγκότι και Κανελλόπουλο να βάζουν από 3 πόντους, ξέφυγαν 38 – 30. Για τους φιλοξενούμενους ,ένα καλάθι έβαλε ο Παπαθωμάς και ένα τρίποντο ο Τιμημένος.

Στην τέταρτη περίοδο οι Lazers προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με δύο τρίποντα του Κλούρα και ένα του Ασημομύτη , όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλο στο πρωτάθλημα και με το δίδυμο Ξυλιά με 5 και Ντραγκότι με 4 πόντους αντίστοιχα, διαμόρφωσαν το τελικό 51 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ξυλιάς με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Παπαθωμάς με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Firm είχαν 16 / 43 δίποντα, 3 / 13 τρίποντα, 10 / 14 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Lazers είχαν 6 / 21 δίποντα, 8 / 31 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Old Firm(Λεμονιάς): Αναχουρλής ( 7ρ.), Κανελλόπουλος 4(7ρ.), Κούτσικος, Λεμονιάς 4, Ντραγκότι 14, Ξυλιάς 20(11ρ.), Σανταμούρης, Τρωγάδας 9.

Lazers(Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 2, Ασημομύτης 5, Κλούρας 11, Μοσχάκης 2(9ρ.), Παπαθωμάς 13(12ρ.), Τιμημένος 8.

Τι μας άρεσε: Η αρχοντική εμφάνιση του Ξυλιά!