21/06/2022
LazerWolves 14 21 5 11 - 51 -
Collectors 22 6 12 27 - 67 -

Έσπασαν το ρόδι οι Collectors !

Απόγευμα Κυριακής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Lazers υποδέχθηκαν τους Collectors στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Summer Development League. Η ομάδα του Μάνου Αγγελομάτη ούσα εξαιρετική για δύο δεκάλεπτα (πρώτο και τέταρτο) κατάφερε να επικρατήσει με 51-67 φτάνοντας στην πρώτη της νίκη στο φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές. Με τον Κωνσταντίνο Κυριάκου να κάνει ό,τι θέλει στα πρώτα λεπτά, σκοράροντας 15 πόντους και κατεβάζοντας 9 ριμπάουντ, οι Collectors μπήκαν σε θέση οδηγού και έδειξαν ικανοί να καθαρίσουν από νωρίς το ματς. Στην αντίπερα όχθη, οι Lazers κρατήθηκαν σε λογική απόσταση χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις των Παπαθωμά (7π. με 1 τρίπ.), Κατσαλή Κ. (3π.), Κατσαλή Ε. (2π.) και Βέλλη (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 14-22.

Πλήρης εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι Lazers μεταμορφώθηκαν σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-6. Ασημομύτης (8π.), Κατσαλής Ε. (8π.), Τύρος (3π.) και Παπαθωμάς (2π.) οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ στον αντίποδα μόνο ο Παπασπύρος (4π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές. Σκορ ημιχρόνου, 35-28.