21/06/2022
LazerWolves 14 21 5 11 - 51 -
Collectors 22 6 12 27 - 67 -

Έσπασαν το ρόδι οι Collectors !

Απόγευμα Κυριακής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Lazers υποδέχθηκαν τους Collectors στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Summer Development League. Η ομάδα του Μάνου Αγγελομάτη ούσα εξαιρετική για δύο δεκάλεπτα (πρώτο και τέταρτο) κατάφερε να επικρατήσει με 51-67 φτάνοντας στην πρώτη της νίκη στο φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές. Με τον Κωνσταντίνο Κυριάκου να κάνει ό,τι θέλει στα πρώτα λεπτά, σκοράροντας 15 πόντους και κατεβάζοντας 9 ριμπάουντ, οι Collectors μπήκαν σε θέση οδηγού και έδειξαν ικανοί να καθαρίσουν από νωρίς το ματς. Στην αντίπερα όχθη, οι Lazers κρατήθηκαν σε λογική απόσταση χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις των Παπαθωμά (7π. με 1 τρίπ.), Κατσαλή Κ. (3π.), Κατσαλή Ε. (2π.) και Βέλλη (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 14-22.

Πλήρης εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι Lazers μεταμορφώθηκαν σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-6. Ασημομύτης (8π.), Κατσαλής Ε. (8π.), Τύρος (3π.) και Παπαθωμάς (2π.) οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ στον αντίποδα μόνο ο Παπασπύρος (4π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές. Σκορ ημιχρόνου, 35-28.

Μετά την ανάπαυλα, η παραγωγικότητα μειώθηκε αισθητά. Οι Collectors ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης με τον Αγγελομάτη να ξεχωρίζει σε αυτό το χρονικό σημείο σκοράροντας 8 πόντους. Οι Lazers κόλλησαν επιθετικά, αλλά ισοφάρισαν λίγο πριν το φινάλε της περιόδου. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-40.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στις ειδικές καταστάσεις. Οι Collectors, ωστόσο, παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο στο τέταρτο δεκάλεπτο μετρώντας 27 πόντους. Το δίδυμο Αγγελομάτης (11π.) – Παπασπύρος (8π. με 1 τρίπ.) σκόραρε με μεγάλη συνέπεια, οι Lazers αντιμετώπισαν επιθετικό μπλακ άουτ και έτσι η διαφορά ξεπέρασε γρήγορα τους 10 πόντους. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι Collectors επικράτησαν άνετα με 51-67 ανεβαίνοντας στο 1-5.

Στο τέλους του αγώνα, οι Lazers είχαν 15/48 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Collectors είχαν 26/59 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 19 πόντους και double-double, έχοντας 9/21 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 4 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Lazers ξεχώρισε ο Μάρκος Ασημομύτης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Lazers (Αντωνακόπουλος) : Κατσαλής Κ. 5, Κατσαλής Ε. 10 (2 τρίπ.), Παπαθωμάς 12 (1 τρίπ.), Βέλλης 4 (9 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ.), Ασημομύτης 12 (21 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Αντωνακόπουλος 5 (4 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Τύρος 3 (3 ριμπ.), Τιμημένος (3 ριμπ.).

Collectors (Αγγελομάτης) : Παπασπύρος 18 (3 ασί., 1 τρίπ.), Λαγός 2 (6 ριμπ.) Τσατσάνης, Αγγελομάτης 19 (5 ριμπ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Χαραλαμπόπουλος 5 (6 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Γαζεπίδης 4 (6 ριμπ., 3 ασί.), Κυριάκου 19 (23 ριμπ., 2 κλεψ., 4 μπλοκ), Σαβέριος (6 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Οι αρκετές εναλλαγές σε προβάδισμα και μομέντουμ.