01/11/2021
Γιουγκοπιάστηκα 16 14 18 8 - 56 -
Athens Bucks 6 15 4 11 - 36 -

Εύκολα η δεύτερη νίκη της «Γιούγκο»!

Την δεύτερη νίκη της στον 2ο όμιλο της Development League πανηγύρισε η Γιουγκοπιάστηκα που επικράτησε με 56-36 των Athens Bucks στο κλειστό του Κολωνού.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Γιουγκοπιάστηκα μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παρκέ, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τις απουσίες των Athens Bucks. Αυτό και έκανε παίρνοντας διψήφια διαφορά 16-6 με τον Γιώργο Παπαγεωργίου να σημειώνει 10 πόντους. Για τους Bucks, από 2 πόντους έβαλαν οι Γκορίτσας, Χάλαρης και Μαντζουρίδης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Τσάνταλη να ελέγχει απόλυτα το ματς. Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 15-14 υπέρ των Bucks που μείωσαν σε 9, 30-21 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Bucks 4 πόντους σημείωσε ο Χάλαρης, ενώ για την Γιουγκοπιάστηκα 5 ο Κορωνάκος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «Γιούγκο» έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ. Με τρομερή άμυνα αλλά και αυτοματισμούς στην επίθεση έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 18-4, προηγήθηκε με 23, 48-25 και επί της ουσίας καθάρισε την υπόθεση νίκη. Για τους «κίτρινους» 8 πόντους έβαλε ο Παντελής Κορωνάκος, ενώ για τους Bucks 2 έβαλε ο Δανιάς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα οι δύο ομάδες δοκίμασαν διάφορα πράγματα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τελικό 56-36 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης μιας και η Γιουγκοπιάστηκα ήλεγχε από την αρχή ως το τέλος το ματς.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παντελής Κορωνάκος με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γκορίτσας με 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά η «Γιούγκο» είχε 22/60 εντός πεδιάς, 4/17 τρίποντα και 8/13 βολές. Πήρε 56 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα, έκανε 19 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Athens Bucks είχαν 14/63 εντός παιδιάς, 2/15 τρίποντα και 6/12 βολές. Πήραν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Κορωνάκος 20, Πατάγιας 5, Παπαγεωργίου 17, Τσάνταλης 4, Κύρκος 2, Κωσταρίδης 2, Ψαρρός 6, Σακαρέλος, Λάππας.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης, Γκορίτσας 4, Σπυριδώνης 9, Χάλαρης 6, Δανιάς 4, Γιουρνάς 5, Κικάκης, Μαντζουρίδης 8.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία που έδειξαν οι «κίτρινοι» στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς