26/10/2020
Basket Case 7 15 10 21 - 51 -
Destroyed Pistons 5 7 10 9 - 31 -

Εύκολη η πρώτη νίκη της Basket Case!

Το βράδυ του Σαββάτου 24 Οκτωβρίου στο κλειστό της Ανθούσας, η Basket Case με πολύ σφιχτή άμυνα , κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 51 – 31 των Destroyed Pistons.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Κολιάκος και Ταγκούλης σκόραραν για την Basket Case , και απάντησαν για τους Πίστονς Σαμψάκης και Σπανόπουλος (7 – 5).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έμειναν ξανά χαμηλά στην επίθεση βρίσκοντας μόνο 7 πόντους με Σαμψάκη και Μανιάτη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Ταγκούλη(7) και Χέλμη(5) να φύγουν με + 10 στο ημίχρονο.(22-12).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο(10-10) χωρίς να αλλάξει κάτι στην εικόνα του αγώνα. Ταγκούλης και Κολιάκος πέτυχαν από 5 πόντους για την Basket Casw , ενώ στην αντίπερα όχθη Ρουκουνάκης(5) , Βερβαινιώτης και Πανταζής απαντούσαν για τους Πίστονς (32 – 22.).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν. Με 14 – 2 ξεκίνησαν στο πρώτο πεντάλεπτο με τον Μανσούρ να είναι πρώτος σκόρερ με 6 πόντους(46-24). Οι Pistons έβαλαν μόνο ένα καλάθι εντός παιδειάς με τον Σπανόπουλο και βολές από Ρουκουνάκη, Πανταζή και Σαμψάκη, ενώ για τους γηπεδούχους Μανσούρ και Καλοκαιρινός διαμόρφωσαν το τελικό 51 – 31.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Ταγκούλης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Σπανόπουλος με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά η Basket Case είχε 20/34 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Οι Pistons είχαν 9/34 δίποντα, 3/28 τρίποντα, 10/24 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Basket Case (Χέλμης): Καλοκαιρινός 4(7ρ.) Κολιάκος 11 (4ας,5κλ.) , Μανσούρ 14 (7ας.), Σαρακηνός (3 ασίστ), Σταμουλακάτος 2 (10ρ.), Ταγκούλης 16 (14ρ.), Χέλμης 4(3ας.).

Destroyed Pistons (Βερβαινιώτης): Αντωνίου, Βερβαινιώτης 3, Καρέτσης, Καρατσίκος, Μανιάτης 3, Πανταζής 3, Ρουκουνάκης 7, Σαμψάκης 8 (11ρ.), Σπανόπουλος 7 (6ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σκληρή δουλειά της Basket Case και στις δύο πλευρές του παρκέ.