18/10/2021
Souvlaki Bucks 15 23 20 26 - 84 -
Kinglooney Tunes 17 5 14 10 - 46 -

Φοβεροί και τρομεροί οι Souvlaki Bucks!

Το απόγευμα του Σαββάτου, στο Basketaki Arena , οι Souvlaki Bucks μπήκαν νικηφόρα στον πρώτο όμιλο της Development 2, καθώς με εξαιρετικό μπάσκετ και έναν σεληνιασμένο Δημήτρη Τσίγκο να τους οδηγεί , επικράτησαν με το ευρύ 84 – 46 των Kinglooney Tunes.

Πολύ γεμάτο με σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι Kinglooney είχαν ελαφρύ προβάδισμα με οδηγούς τους Πουλοκέφαλο με τρία τρίποντα και Αλεξόπουλο με 6 πόντους, ενώ για τους πράσινους, Ζουμπούκος(4), Δασκαλόπουλος(5) και Τσίγκος μείωναν 15 – 17.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν οι Bucks στην δεύτερη περιόδο , καθώς έτρεξαν σερί 23– 5!! Ο Τσίγκος με 13 πόντους και οι Λεβέντης (2), Ζουμπούκος με τρίποντα μετέτρεψαν σε περίπατο το 38-22 ημιχρόνου. Τριτάκης με τρίποντο και Παπούλιας με δίποντο τους πόντους των φιλοξενούμενων.

Με τον σεληνιασμένο Δημήτρη Τσίγκο να κάνει όργια στην τρίτη περίοδο με 15 πόντους και τους Δασκαλόπουκο(4), Ζουμπούκο(4) να ακολουθούν οι Souvlaki Bucks άνοιγαν την διαφορά συνεχώς. Οι Kinglooney πάλευαν με Παπούλια(7) και Τριτάκη αλλά έμεναν μακριά από την διεκδίκηση του ματς(58-36).

Ασταμάτητοι έδειχναν οι Bucks και στην τέταρτη περίοδο σκοράροντας 23 πόντους με 5 τρίποντα. Τσίγκος(7) Λεβέντης(5), Μακρυνιώτης και Μελιγκουνάκης ήταν μπροστάρηδες στο σκοράρισμα, ενώ για τους φιλοξενούμενους 7 πόντους έβαλε ο Τριτάκης και ένα τρίποντο ο Πουλοκέφαλος για το τελικό 84 – 46.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Τσίγκος με 34 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Πουλοκέφαλος με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Bucks είχαν 25 / 50 δίποντα, 8 / 20 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Kinglooney είχαν 11 / 32 δίποντα, 7 / 20 τρίποντα, 3 / 11 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Souvlaki Bucks(Δασκαλόπουλοs): Δασκαλόπουλος 15, Ζουμπούκος 14, Λεβέντης 15 (6ρ.), Μάκρυνιώτης 3(7ρ.), Μελογκουνάκης 3, Τσίγκος 34(16ρ.)

King looney Tunes(Βαχαβιώλος):Βαχαβιώλος, Τριτάκης 15(6ρ.), Αλεξόπουλος 8, Ραςιάς, Παυλής, Πουλοκέφαλος 14(9ρ.), Παπούλιας 9, Σουσάνης.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ που παίζουν οι Πράσινοι.