03/05/2022
Beer Team 19 14 17 19 - 75 -
Drunk Kings 8 7 11 14 - 40 -

Γεμάτη εμφάνιση απο την Beer Team!

Το Σάββατο το απόγευμα 30 Απριλίου στο Basketaki Arena,η Beer Team έκανε πολύ μεστή εμφάνιση, ανέβασε ψηλά το σκορ και επικράτησε εύκολα με 75-40 απέναντι στους Drunk Kings.

Οι Kings μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με δίποντο του Καραντώνη και τρίποντο του Κοττά. Στην συνέχεια η Beer Team ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με μπροστάρη τον Μεταξά με 6 πόντους, τον Γρατσία να βάζει 4 και τον Μ.Μαυράκη ένα τρίποντο, ξέφυγε με 19– 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ελέγχουν εύκολα το ματς και με κύριους εκφραστές στην επίθεση του Α. Μαυράκη με 8 πόντους, Θεοδοσόπουλο με 4 και Μ.Μαυράκη με τρίποντο, έστειλαν την διαφορά στους 22. Για τους Βασιλιάδες , 4 πόντους έβαλε ο Θεοχάρης και ένα τρίποντο ο Κοττάς, για το 37 – 15.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν μόνο με δύο τρίποντα του Κοττά και 5 πόντους του Θεοχάρη, με αποτέλεσμα η Beer Team να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο Λαγουτάρης με 6 πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα , με τον Θεοδoσόπουλο να βάζει 4 και τον Α.Μαυράκη ακόμα ένα τρίποντο, για το 54 – 26.

Το πάρτι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να μην ξεκολλούν το πόδι από το γκάζι. Ο Κρεκούκης ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 8 πόντους με τον Λαγουτάρη να ακολουθεί με 5 και τον Μεταξά να προσθέτει 4, για το τελικό 75 – 40. Ο Θεοχάρης πάλευε μόνος του για την επίθεση των φιλοξενούμενων με 12 προσωπικούς πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μανώλης Γρατσίας με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Θεοχάρης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Beer Team είχε 24 / 55 δίποντα, 7 / 21 τρίποντα, 6 /13 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Kings είχαν 9 / 38 δίποντα, 7 / 23 τρίποντα, 1/6 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Beer Team (Μαυράκης): Α. Μαυράκης 11(9ρ.), Κρεκούκης 10(8ρ.), Λαγουτάρης 5(6ρ.), Γρατσίας 9(13ρ.), Μεταξάς 14, Θεοδοσόπουλος 10, Μ. Μαυράκης 6(6 ασιστ).

Drunk Kings (Θεοχάρης): Ανδρέου 3, Αμπλάς, Θεοχάρης 20(10ρ.), Κοττάς 15(8ρ.), Καραντώνης 2(13ρ.).

Τι μας άρεσε: H επιθετική πολυφωνία των νικητών.