19/04/2022
Green Rose BC 15 8 11 18 - 52 -
New York Pic-Knicks 14 12 18 10 - 54 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία και αγκαλιάζουν τα Playoff οι NY Pic-Knicks.

Το μεσημεράκι της Κυριακής 17 Απριλίου στο Μενίδι, το Green Rose επέστρεψε από το – 13 στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι New York με καθαρότερο μυαλό στα τελευταία δευτερόλεπτα, πήραν μια τεράστια νίκη με 52 – 54 που τους δίνει πλεονέκτημα για την είσοδο στα πλέι οφ.

Ντέρμπι με τα όλα του έδειχνε πως θα είναι το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, με το Green Rose να έχει μικρό προβάδισμα με 15 – 14. Ο Διβάρης με 4 πόντους ήταν πρώτοs σκόρερ για τους γηπεδούχους, με τον Θ.Καναβάρο να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους New York,ο Καρμίρης ήταν μπροστάρης με 8 πόντους με τον Αθανασίου να ακολουθεί με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι προσπάθησαν να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά με τον Ροζάκη να ξεχωρίζει με 4 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με τον Τσαγκάρη να βάζει 4 πόντους και πέντε ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 23 – 26.