19/04/2022
Green Rose BC 15 8 11 18 - 52 -
New York Pic-Knicks 14 12 18 10 - 54 -

Γλίτωσαν την αυτοκτονία και αγκαλιάζουν τα Playoff οι NY Pic-Knicks.

Το μεσημεράκι της Κυριακής 17 Απριλίου στο Μενίδι, το Green Rose επέστρεψε από το – 13 στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι New York με καθαρότερο μυαλό στα τελευταία δευτερόλεπτα, πήραν μια τεράστια νίκη με 52 – 54 που τους δίνει πλεονέκτημα για την είσοδο στα πλέι οφ.

Ντέρμπι με τα όλα του έδειχνε πως θα είναι το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, με το Green Rose να έχει μικρό προβάδισμα με 15 – 14. Ο Διβάρης με 4 πόντους ήταν πρώτοs σκόρερ για τους γηπεδούχους, με τον Θ.Καναβάρο να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους New York,ο Καρμίρης ήταν μπροστάρης με 8 πόντους με τον Αθανασίου να ακολουθεί με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι προσπάθησαν να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά με τον Ροζάκη να ξεχωρίζει με 4 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με τον Τσαγκάρη να βάζει 4 πόντους και πέντε ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 23 – 26.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στις αρχές της τρίτης περιόδου. Τριανταφυλλόπουλος, Διβάρης από την μία και Αθανασίου με 4 από την άλλη , είχαν το σκορ ισόπαλο 30-30. Στη συνέχεια, οι Pic-Knicks πήραν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και με τον Δημητρέλο να κολλάει δύο τρίποντα, τον Ζαχαριάδη να βάζει άλλο ένα και τον Καρμίρη να έχει κι αυτός 3 πόντους, ξέφυγαν με 34 – 44.

Στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκάλεπτου, Νάννος και Τσαγκάρης έδωσαν προβάδισμα 13 πόντων στους NY. Στην συνέχεια το Green Rose με τον Διβάρη να κάνει πράγματα και θαύματα με 10 ολόκληρους πόντους, μείωσε 47 – 48. Ο Αντωνόπουλος έκανε το 47-51 και έπειτα Δημητρόπουλος, Διβάρης και Ροζάκης με βολή, έγραψαν το 52 – 51.Το παιχνίδι είχε γκρανγκινιολικό φινάλε και οι New York με καλαθάρα του Ζαχαριάδη και μία ελεύθερη βολή του Νάννου, κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη με 52 – 54.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Αθανασίου με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Διβάρης με 28 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το Green Rose είχε 19 / 46 δίποντα, 2 / 21 τρίποντα, 8/ 18 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Οι ΝY είχαν 16 / 50 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, 10 / 28 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Green Rose(Ροζάκης): Βλαχόπουλος, Δημητρόπουλος 4(11ρ.), Διβάρης 28(16ρ.), Θ. Καναβάρος 3, Κ.Καναβάρος, Κοσμόπουλος 4, Παναγιωτάκος(10ρ.), Ροζάκης 5, Τριανταφυλλόπουλος 8, Χρυσάφης.

NY Pic-Knicks (Νάννος): Αθανασίου 10(17ρ.), Αντωνόπουλος 3, Δημητρέλος 6, Ζαχαριάδης 7(10ρ.), Καρμίρης 13(6ρ.), Κοντογιάννης 4(12ρ.), Κωφόπουλος 1 , Νάννος 3, Τσαγκάρης 7.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι και το αμφίρροπο φινάλε της αναμέτρησης.