03/04/2022
New York Pic-Knicks 8 17 20 13 - 58 -
G-vana 12 7 14 12 - 45 -

Η απόβαση των New York Pic Knicks!

Με όπλο το βάθος του πάγκου τους, καθώς κατέβηκαν με μια εντεκάδα, οι New York Pic Knicks κέρδισαν σχετικά εύκολα την G-Vana με 58-45 για την 18η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2-League και συνεχίζουν την μάχη που δίνουν για την είσοδο στην πεντάδα!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η G-Vana στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Πυλαρινού, τρίποντο του Μπαρμπέρη και καλάθι του Νταή, προηγήθηκε με 3-12, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Τσαγκάρης πέρασε στο παρκέ και με 5 δικούς του πόντους, μείωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων στους 4, 8-12!

Η αντεπίθεση των New York Pic Knicks συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Ζαχαριάδη, 5 του Αντωνόπουλου και 4 του Τσαγκάρη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-19. Μόνος του πάλευε για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χαλτούπης, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 9 πόντους του Καρμίρη, 5 του Αντωνόπουλου και 4 του Κοντογιάννη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 43-25, 2:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι Τζαμαϊκανοί πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 12, 45-33, έπειτα από 8 πόντους του Νταή και 4 του Τριανταφύλλου. Σκορ τρίτης περιόδου 45-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Pic Knicks δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Τσαγκάρη, Δημητρέλλο, Αθανασόπουλο και Αντωνόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 58-45. Για την G-Vana στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τριανταφύλλου, Νταής και Πυλαρινός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 19/54 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/20 βολές, 10/33 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των New York Pic Knicks ο Ζαχαριάδης με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της G-Vana ο Χαλτούπης με 7 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 2/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

New York Pic Knicks (Νάννος): Δημητρέλλος 2, Αντωνόπουλος 12 (2), Κωφόπουλος, Αθανασόπουλος 9 (1), Αθανασίου, Νάννος, Καρμίρης 10, Βρεττός, Ζαχαριάδης 8, Τσαγκάρης 13 (2), Κοντογιάννης 4

G-Vana (Χαλτούπης): Pecani 2, Τσατσαλής, Χαλτούπης 7, Πυλαρινός 12 (1), Μπαρμπέρης 5 (1), Τριανταφύλλου 8 (1), Νταής 10 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των PIC Knicks!