19/10/2020
Shadows 13 2 15 13 - 43 -
Kavlanta Hawks 7 15 14 12 - 48 -

Καλύτεροι στις λεπτομέρειες οι Kavlanta Hawks!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας και μετά από ένα πολύ αμφίρροπο ματς, οι Kavlanta Hawks πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά επικράτησαν με 43 – 48 των Shadows, παίρνοντας την παρθενική τους νίκη στον τρίτο όμιλο της D2.
Οι Shadows έδειχναν να πατούν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Κωσταντακάκη να βάζει 5 πόντους και να παίρνει βοήθειες από Τζώλη, Παπαγιάννη και Μασσαλή είχε προβάδισμα 13-7. Για τους Hawks, Παπαδημητρόπουλος, Κανελλόπουλος και Καραγιάννης έβρισκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό επιθετικά για τους γηπεδούχους, καθώς πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Γαβριελάτο. Στον αντίποδα τα Γεράκια με πρωταγωνιστή τον Βιδάλη με 9 πόντους και βοήθειες από Τζώρτζη, Αναστασίου και Ντέμο , πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 15 – 22.
Στην τρίτη περίοδο οι δυο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς στην επίθεση. Οι Shadows έβρισκαν λύσεις με Κωνσταντακάκη, Μασσαλή(5), Πασχάλη και Παπαγιάννη, ενώ οι Χοκς με 4 πόντους του Βιδάλη και ακόμα πέντε παίχτες να σκοράρουν διατηρούσαν προβάδισμα με 30 – 36.
Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με Τζώλη, Χαριάτη και 4 συνεχόμενους πόντους του Καραμάνου πέρασαν μπροστά με 37 – 36. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε άμεσα με τρίποντο του Καραγιάννη και δίποντο του Αναστασίου για το 37 – 41 και έκτοτε δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Οι Shadows προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς με Τζώλη, Κωνσταντακάκη, Σταθόπουλο και Καραμάνο, αλλά οι ψυχραιμότεροι Kavlanta Hawks με τον Βιδάλη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Αναστάσιου να προσθέτει δύο βολές ολοκλήρωσαν την νίκη τους με 43 – 48.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παύλος Βιδάλης με double double 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Παπαγιάννης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Shadows είχαν 15/42 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 9/22 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Οι Hawks είχαν 17/42 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 11/16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Shadows (Γαβριελάτος): Σταθόπουλος 1, Τζώλης 8 (3ας.), Μασαλής 8 (8ρ.), Πασχάλης 2, Γαβριελάτος 2, Χαριάτης 1(6ρ.) Κωνσταντακάκης 10 (7ρ.), Παπαγιάννης 6 (7ρ.), Καραμάνος 5 (6ρ.).
Kavlanta Hawks(Τσαντές): Ντέμος 4, Λιώδης 1, Κανελλόπουλος 2, Καραγιάννης 8, Ιωαννίδης 6, Βιδάλης 15 (15ρ.), Αναστάσιου 6(9ρ.), Παπαδημητρόπουλος 2, Τζώρτζης 4.
Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο φινάλε του αγώνα.