12/10/2020
Koutchers 16 20 11 2 - 49 -
Black Mamba 18 21 28 21 - 88 -

Kαταιγιστικοί Black Mamba στην πρεμιέρα!!!!

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Black Mamba για την Master league κατηγορία, με αντίπαλο τους νεοφώτιστους Koutchers, επικρατώντας με 49-88.

Αρκετά ανταγωνιστικός ο αγώνας στο πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του Περιστερίου με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο μπάσκετ και να είναι αρκετά εύστοχοι. Για τους γηπεδούχους ο Παπαγεωργίου σκόραρε 11 πόντους, ο Νικολάου 1 πόντο και από 2 οι Σκυφτούλης και Μουμούρης. Για τους Black Mamba ο Λουκόπουλος είχε 7 πόντους, ο Χιμντάν 4, Μπολοτάκης 3 και Δέδες, Θεοδοσίου από 2 πόντους. Η περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 16-18.

Ίδιο πάθος έδειξαν και στη δεύτερη περίοδο διατηρώντας υψηλό ρυθμό και ευστοχία. Ο Παπαγεωργίου πέτυχε ανάλογη επίδοση με το πρώτο δεκάλεπτο με μεγάλη βοήθεια από τον Σκυφτούλη που σκόραρε 8 πόντους. Οι δυο τους είχαν και πάρα πολύ όμορφες συνεργασίες σε αιφνιδιασμούς. Από την άλλη μεριά Βαμβακάρης με 7, Φώτογλου με 5 και Μπολοτάκης με 3 κράτησαν τη διαφορά για τους Black Mamba με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 36-39.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Koutchers αφού οι Black Mamba ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους με φοβερή άμυνα, πολλά κλεψίματα και επιθετικά ριμπάουντ. Παπαγεωργίου με 6, Σκυφτούλης με 2 και Μουμούρης με 3 πόντους σκόραραν για τους Koutchers. Για τους Black Mamba φοβερή περίοδο έκανε ο Λουκόπουλος με 10, Μπολοτάκης και Βαμβακάρης από 5, Χιμντάν με 4 και Δέδες με 2 πόντους. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου 47-67.

Η τέταρτη περίοδος άνηκε εξ' ολοκλήρου στους Black Mamba. Οι Koutchers ήταν άστοχοι και είχαν την ατυχία να χάσουν και τον Παπαγεωργίου με τραυματισμό και δεν μπόρεσαν να αντέξουν στην φοβερή πίεση των αντιπάλων. Ενδεικτικό είναι ότι οι μόνοι πόντοι ήρθαν από τις βολές. Για τους Black Mamba ξεχώρισε ο Δέδες με 8 πόντους και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, ο Μπολοτάκης με 5 και από 2 Βαμβακάρης, Φώτογλου και Χιμντάν. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση 49-88.

Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 9/14 βολές, 14/44 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, είχαν 9 ασίστ και 13 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 24 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17-31 βολές, 28/53 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ και είχαν και 10 κλεψίματα με 14 λάθη.

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Δέδες με 14 πόντους (7/10), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Για τους Koutchers ξεχώρισε ο Παπαγεωργίου με 29 πόντους, 4/5 βολές, 8/17 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Είχε 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 10 κλεψίματα, κάνοντας 8 λάθη.

Koutchers(Παπαγεωργίου): Μουμούρης 5, Παπαγεωργίου 29(3), Παντελάκης, Γιαννάκης, Νικολάου 2, Κουρλαμπάς, Σκυφτούλης 13.

Black Mamba(Μπασδάνης): Θεοδοσίου 3, Λουκόπουλος 22(3), Μπολοτάκης 16(1), Βαμβακάρης 14, Δέδες 14, Φώτογλου 7, Χιμντάν 12.

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή άμυνα των παικτών της Black Mamba με πολλά κλεψίματα, γρήγορο ρυθμό, ριμπάουντ και αιφνιδιασμούς που κράτησε χαμηλά στο σκορ την αντίπαλη ομάδα και ο πλουραλισμός στην επίθεση (σκόραραν όλοι οι παίκτες).