18/04/2022
Gallika and Piano BC 8 16 10 12 3 51 -
Tinder Bologna 14 14 11 9 10 58 -

Κράτησε την πρωτιά η Niko Team!

Το απόγευμα του Σαββάτου 16 Απριλίου στο Μενίδι, σε ενα ματς με τρομερή ενέργεια, η Niko Team πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη στην παράταση απέναντι στα Γαλλικά και Πιάνο και πλέον βρίσκεται μία ανάσα από την κατάληψη της πρώτης θέσης του δεύτερου ομίλου της Development 2.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το πρώτο δεκάλεπτο, με την Niko να ξεφεύγει στο τέλος με 8 – 14. Ο Κολυβάκης ήταν το πρώτο βιολί με 5 πόντους, με τον Μπούρα να ακολουθεί με 4 και τον Παπαπαύλου να βάζει ένα τρίποντο για τους προπορευόμενους, ενώ τα Γαλλικά έβρισκαν λύσεις από πέντε διαφορετικούς παίκτες με τον Γκίκα να βάζει ένα τρίποντο.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι στέκονταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με τον Ιωάννου να οδηγεί με 5 πόντους και τον Γ. Πιερουτσάκο να βάζει 4, μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου 26 – 28. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Zhu με 4 πόντους να τους κρατάει ζωντανούς στο πρώτο πεντάλεπτο και στη συνέχεια ο εκπληκτικός Γιώργος Κολυβάκης με 10 πόντους με τρία τρίποντα, τους έδωσε ξανά το προβάδισμα.

Στην τρίτη περίοδο η Niko μπήκε πολύ δυνατά και με 4 πόντους του Μπούρα, τρίποντο του Πλατοκούκη και καλάθια από Θεοχάρη και Κολυβάκη , ξέφυγε 31 – 39. Στη συνέχεια όμως τα Γαλλικά ισορρόπησαν και με τον Ιωάννου να τραβάει το κουπί με 4 πόντους, πλησίασαν σε 36 – 39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με τις δυο μας τελικά να πηγαίνουν σε παράταση με σκορ 48 – 48. Σ.Πιερρουτσάκος με 4 και Μαυρουλέας με 3 πόντους οδηγούσαν τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κολυβάκης ξανά με 7 πόντους και ο Κουτσιώνης με βολές, έφεραν το ματς στα ίσια.

Στην παράταση, η φιλοξενούμενη ομάδα είχε καθαρότερο μυαλό και περισσότερες λύσεις, φτάνοντας στην τελική επικράτηση 51 – 58. Ο Μπούρας κρατούσε το κλειδί της νίκης με 6 πόντους, με τον Zhu να βάζει3 πολύτιμους για το τελικό 51 – 58. Για τους γηπεδούχους, ένα καλάθι μόνο εντός παιδειάς έβαλε ο Ι. Πιερρουτσάκος.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 25 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Πιερρουτσάκος με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Gallika είχαν 16 / 56 δίποντα, 2 / 22 τρίποντα, 13 / 31 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 22 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Η Niko είχε 13/ 43 δίποντα, 7 / 20 τρίποντα, 11 / 23 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ και έκλεψαν 6 φορές την μπάλα.

Gallika and Piano(Μαυρουλέας): Γκίκας 5(6ρ.), Θ.Γράδος 1, Γράδος 5, Ιωάννου 12 (6ρ.)Κώνστας, Μαυρουλέας 8(9ρ.), Ξηροκώστας 2, Ι.Πιερρουτσάκος 7, Σ.Πιερρουτσάκος 11.

Niko Team(Μπούρας): Zhu 7(7ρ.), Θεοχάρης 2, Καραμαλίγκας (6ρ, 5 ασίστ), Κολυβάκης 25(18ρ.), Κουτσιώνης 2, Μπούρας 14, Παπαπαύλου 3, Πλατοκούκης 5, Τσαβαλάς 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαζαν οι δύο ομάδες και η τριποντάρα που έβαλε ο Κολυβάκης στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου .