14/06/2022
Digeders BC 4 7 8 9 - 28 -
Los Lampriniers 14 24 13 14 - 65 -

Λαμπρά οι… Los Labriniers!

Εύκολο απόγευμα το… έκαναν και δεν είχαν οι Los Labriniers, με την παρέα του Γρύλλη να είναι σοβαρή και πειθαρχημένη καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 28-65!

Οι Ευγενείας και Βρύλλης δεν είχαν αντίπαλο κάτω από τα καλάθια στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη διαφορά να ανεβαίνει και να έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης γι αυτό, με τους Digeders να… ψάχνονται και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 4-14 για τους Labriniers!

Ο Στέκας με την ενέργειά του προσπάθησε να μειώσει και να επαναφέρει τους Digeders σε θέση του να διεκδικήσουν με αξιώσεις τη νίκη. Οι Labriniers συνέχισαν να είναι σοβαροί και να εκμεταλλεύονται τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 11-38.

Ο Αντωνόπουλος πάτησε… γκάζι στο ξεκίνημα τους δεύτερου μέρους, με τον πολυδιάστατο φόργουορντ των φιλοξενούμενων να ανεβάζει τη διαφορά στο +30. Ο Τσούλος ξεχώρισε για τους Digeders οι οποίοι παρέμειναν άστοχοι και δεν κατάφεραν να μαζέψουν κάπως το παιχνίδι, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 19-51.

Η διαφορά παρέμεινε σε αρκετά μεγάλη απόσταση, με την τελευταία περίοδο να είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για ακόμη πιο γρήγορο ρυθμό και μπάσκετ δίχως δεύτερες… σκέψεις, με τους παίκτες να δύο ομάδων να μας χαρίζουν απλόχερα θέαμα και το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 28-65 υπέρ των Los Labriniers!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης ο Ευγενείας με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 λάθη. Από Digeders ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσούλος με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/51 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 5/13 βολές, 47 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/60 δίποντα, 4/31 τρίποντα, 1/3 βολές, 63 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη.

Digeders (Ζορμπάς): Στέκας 2, Ζορμπάς 2, Τσούλος 8, Παπαδόπουλος 6, Αλιμπέρτης 10 (19 ριμπ.).

Los Labriniers (Ρίζος): Ρίζος, Ευγενείας 31, Γρύλλης 4 (19 ριμπ.), Γκόλιας 7, Αντωνόπουλος 11, Μπελιβανάκης 2, Κοκόλης 10, Βασιλάκης.

Τί μας άρεσε: Το υπέροχο κλίμα της αναμέτρησης!