28/03/2022
Drunk Team 19 9 20 17 - 65 -
New York Pic-Knicks 16 15 14 17 - 62 -

Λύγισε (και) τους συγκινητικούς Pic-Knicks η Drunk Team !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Drunk Team (13-3) υποδέχθηκε τους New York Pic-Knicks (10-6) για την 17η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 League. Έπειτα από ένα 40λεπτο αγωνίας και συνεχών εναλλαγών σε μομέντουμ και προβάδισμα, οι «Μεθυσμένοι» έκαμψαν την αντίσταση των σκληροτράχηλων «Νεοϋορκέζων» και επικράτησαν με 65-62. Δέκατη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για την Drunk Team που έχει μπροστά της δύσκολο πρόγραμμα με συνεχόμενα ντέρμπι. Συγκινητική προσπάθεια και πραγματική κατάθεση ψυχής από τους μόλις έξι παίκτες των Pic-Knicks, που πάλεψαν κόντρα στα πολλά προβλήματα απουσιών και λίγο έλειψε να πετύχουν μια πολύτιμη νίκη. Η μάχη για την είσοδο στα playoffs συνεχίζεται για την ομάδα του Μιχάλη Τσαγκάρη, που θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη αγωνιστική την G-Vana, έχοντας παράλληλα το βλέμμα της στραμμένο στα αποτελέσματα της BBC και της Kill Beer. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο για αμφότερες τις ομάδες με υψηλή παραγωγικότητα που θύμιζε ματς άλλης κατηγορίας. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί οι μετέπειτα νικητές που βρήκαν στήριγμα επιθετικά στους Αναστάσιο Μήτσικα (6π.), Γιώργο Παούρη (5π.), Βασίλη Παπαβασιλείου (3π.) και Αναστάσιο Σαρμπάνη (4π.). Στην άλλη πλευρά, με μεγάλη συνέπεια σκόραραν οι φιλοξενούμενοι που βασίστηκαν στις επιθετικές ενέργειες των Βαγγέλη Αθανασόπουλου (7π.), Χρήστου Δημητρέλλου (4π.) και Βαγγέλη Νάννου (3π.) για να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής. Σκορ δεκαλέπτου, 19-16.

Σαφώς ανώτεροι στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι Pic-Knicks. Με δράστες στην επίθεση τους Παναγιώτη Αθανασίου (5π.) και Βαγγέλη Αθανασόπουλο (6π.), αλλά και με βελτιωμένη αμυντική λειτουργία οι Pic – Knicks υπενθύμισαν ότι παρά τις απουσίες θα π