28/03/2022
Drunk Team 19 9 20 17 - 65 -
New York Pic-Knicks 16 15 14 17 - 62 -

Λύγισε (και) τους συγκινητικούς Pic-Knicks η Drunk Team !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Drunk Team (13-3) υποδέχθηκε τους New York Pic-Knicks (10-6) για την 17η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 League. Έπειτα από ένα 40λεπτο αγωνίας και συνεχών εναλλαγών σε μομέντουμ και προβάδισμα, οι «Μεθυσμένοι» έκαμψαν την αντίσταση των σκληροτράχηλων «Νεοϋορκέζων» και επικράτησαν με 65-62. Δέκατη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για την Drunk Team που έχει μπροστά της δύσκολο πρόγραμμα με συνεχόμενα ντέρμπι. Συγκινητική προσπάθεια και πραγματική κατάθεση ψυχής από τους μόλις έξι παίκτες των Pic-Knicks, που πάλεψαν κόντρα στα πολλά προβλήματα απουσιών και λίγο έλειψε να πετύχουν μια πολύτιμη νίκη. Η μάχη για την είσοδο στα playoffs συνεχίζεται για την ομάδα του Μιχάλη Τσαγκάρη, που θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη αγωνιστική την G-Vana, έχοντας παράλληλα το βλέμμα της στραμμένο στα αποτελέσματα της BBC και της Kill Beer. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο για αμφότερες τις ομάδες με υψηλή παραγωγικότητα που θύμιζε ματς άλλης κατηγορίας. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί οι μετέπειτα νικητές που βρήκαν στήριγμα επιθετικά στους Αναστάσιο Μήτσικα (6π.), Γιώργο Παούρη (5π.), Βασίλη Παπαβασιλείου (3π.) και Αναστάσιο Σαρμπάνη (4π.). Στην άλλη πλευρά, με μεγάλη συνέπεια σκόραραν οι φιλοξενούμενοι που βασίστηκαν στις επιθετικές ενέργειες των Βαγγέλη Αθανασόπουλου (7π.), Χρήστου Δημητρέλλου (4π.) και Βαγγέλη Νάννου (3π.) για να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής. Σκορ δεκαλέπτου, 19-16.

Σαφώς ανώτεροι στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι Pic-Knicks. Με δράστες στην επίθεση τους Παναγιώτη Αθανασίου (5π.) και Βαγγέλη Αθανασόπουλο (6π.), αλλά και με βελτιωμένη αμυντική λειτουργία οι Pic – Knicks υπενθύμισαν ότι παρά τις απουσίες θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα διένυσε η Drunk Team που αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, έχοντας πολλά άστοχα και βιαστικά σουτ. Σκορ ημιχρόνου, 28-31.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Με τον Κώστα Μουλαρογιάννη να σπάει το ρόδι πίσω από τη γραμμή των 6,75μ και να ξεσπά με 13 πόντους και 3 τρίποντα, αλλά και τους Μήτσικα και Σαρμπάνη να είναι άξιοι συμπαραστάτες, η Drunk Team μπήκε σε θέση οδηγού. Οι Pic-Knicks, ωστόσο, δεν έδειξαν να αιφνιδιάζονται και με μεγάλα σουτ από τους Χρήστο Δημητρέλλο (6π. με 2 τρίπ.), Βαγγέλη Νάννο (3π.) και Παναγιώτη Αθανασίου (3π.) είχαν έγκαιρη αντίδραση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 20-14.

Όλα τα στοιχεία ενός μεγάλου ντέρμπι είχε το τέταρτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ. Σκληρές μονομαχίες, εναλλαγές, σασπένς και ειδικές καταστάσεις με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά για τη νίκη. Το επιμέρους σκορ έγραψε 17-17. Οι Pic-Knicks έφτασαν πολύ κοντά σε ένα μεγάλο διπλό, με τους Αθανασίου, Αθανασόπουλο και Κοντογιάννη να σκοράρουν 5 πόντους έκαστος, αλλά υπέπεσαν σε μοιραίο λάθος στην τελευταία κρίσιμη κατοχή τους. Κώστας Μουλαρογιάννης (5π. με 1 τρίπ.), Γιώργος Παούρης (5π.) και Βασίλης Παπαβασιλέιου (3π.) ξεχώρισαν επιθετικά στα τελευταία λεπτά, εξασφαλίζοντας την 14η νίκη της Drunk Team.

Στο τέλος του αγώνα, η Drunk Team είχε 15/42 δίποντα, 10/30 τρίποντα και 5/15 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι New York Pic-Knicks είχαν 19/51 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Μήτσικας με 10 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αθανασίου με 13 πόντους και double, έχοντας 5/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/6 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης) : Κακκαβάς 3 (4 ριμπ.), Κανιάς Α. 1, Μήτσικας 10 (14  ριμπ.), Μουλαρογιάννης 20 (5 ριμπ., 2 κλεψ., 4 τρίπ.), Παούρης 14 (3 ριμπ., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Παπαβασιλείου 6 (3 ριμπ., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Σαρμπάνης 8 (10 ριμπ., 1 τρίπ.).

New York PicKnicks (Νάννος) : Αθανασίου 13 (15 ριμπ., 6 ασί.), Αθανασόπουλος 8 (4 ριμπ., 4 ασί., 5 κλεψ.), Δημητρέλλος 10 (9 ριμπ., 2 τρίπ.), Κοντογιάννης 11 (12 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Κωφόπουλος (3 ριμπ.), Νάννος 10 (2 ασί., 3 κλεψ., 2 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.