12/10/2021
Γέροντες 25 2 13 17 - 57 -
Kill Beer 9 17 17 17 - 60 -

Με ανατροπή η Kill Beer!

Κυριακή μεσημεράκι στο Basketaki Arena και η Kill Beer επέστρεψε από το – 16 του πρώτου δεκαλέπτου, πέρνοντας σημαντική νίκη απέναντι στους Γέροντες στην πρεμιέρα του πέμπτου ομίλου της D2.

Οι Γέροντες επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους στο πρώτο δεκάλεπτο και άνοιγαν συνεχώς την διαφορά. Αναγνωστόπουλος(10), Γ.Γεροντίδης·(5), Τουρής και Τσιούφης(4) οδηγούσαν στην επίθεση, ενώ για τους φιλοξενούμενους, Ναλμπαντούδης, Αποστολόπουλος και Μπογέας πέτυχαν από 3 πόντους για το 25-9.

Η Kill Beer μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτρεξε επιμέρους 2-17 με πρωταγωνιστές τον Αποστολόπουλο με 10 και τον Μπογέα με 5 πόντους και μείωσε 27-26 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Γέροντες προσπαθούσαν να κρατήσουν υπέρ τους το σκορ με Τσιούφη, Αναγνωστόπουλο να βάζουν από 4 και τρίποντο του Γ. Γεροντίδη, όμως η Kill Beer με τον Αποστολόπουλο να δίνει το έναυσμα με 4 και τον Μπογέα να ακολουθεί με 7 συνεχόμενους πόντους , πέρασαν μπροστά με 40 – 43.

Οι Γέροντες μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Τσιούφη , 6 σερί πόντους του Γεροντίδη και δίποντο του Τουρή πέρασαν μπροστά με 51-43. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με τον Μπογέα να παίρνει το όπλο του με δύο τρίποντα, το Αποστολόπουλο να βάζει 4 πόντους και τον Κουτσιούκη να προσθέτει ένα τρίποντο προσπέρασαν 55 – 58 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο Τσιούφης με δίποντο έδωσε φιλί ζωής στους γηπεδούχους , για να έρθει ο Μπογέας ξανά με δύο βολές να υπογράψει το τελικό 57 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φώτης Αποστολόπουλος με 23 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Τουρής με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Γέροντες είχαν 19 / 53 δίποντα, 3 / 11 τρίποντα, 10 / 27 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Η Kill Beer είχε 16 / 43 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 10 / 22 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Γέροντες (Κ.Γεροντίδης): Γ. Γεροντίδης 15 (11ρ.), Τουρής 9(8ρ.), Δασκάλου 2(10ρ.), Κ.Γεροντίδης, Αναγνωστόπουλος 17(7ρ.), Τσιούφης 14(7ρ.).

Kill Beer( Μπογέας): Γεωργιόπουλος, Βραχάτης, Ναλμπαντούδης 3, Παντελόπουλος 4 (10ρ.), Λομπαρδής, Μπογέας 23(7ρ,6 κλ.), Αποστολόπουλος 23 (20ρ.), Κουτσιούκης 3, Τουργέλης, Κουκουτσέλος 4.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των νικητών από το -16!