06/12/2021
Deflections 8 14 22 23 - 67 -
Old Firm BC 8 16 17 13 - 54 -

Με ηγέτη τον Κατσαρό οι Deflections!

Με τον Παντελή Κατσαρό να κάνει μία σπουδαία εμφάνιση, οι Deflections πήραν μία μεγάλη νίκη με 67-54 κόντρα στην Old Firm στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.
Με προσανατολισμό στην άμυνα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες. Αυτό αποτυπώνεται και στο ισόπαλο 8-8 που ήταν το σκορ της περιόδου, δείγμα της νευρικότητας που υπήρχε στο ματς. Για την Old Firm, από 3 πόντους έβαλαν οι Ξυλιάς και Ντραγκότι, ενώ για τους Deflections 4 σημείωσε ο Κώστας Μαζιώτης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τρόπο να συνδέονται στο αντίπαλο καλάθι. Η ομάδα του Λεμονιά ήταν καλύτερη, έτρεξε ένα επιμέρους 16-14 και προηγήθηκε με 24-22 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Γιάννη Καννελόπουλο να σημειώνει 6 πόντους. Στον αντίποδα, για τους Deflections από 3 πόντους έβαλαν Κατσαρός και Τσαφαντάκης.
To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Με το δίδυμο Κατσαρού – Νικολαΐδη να ηγούνται επιθετικά, οι Deflections ανέκτησαν το προβάσιμα κλείνοντας το δεκάλεπτο στο συν 3, 44-41. Για την Old Firm ήταν συγκλονιστικός ο Ντραγκότι που έβαλε 8 πόντους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο «μίλησε» η κλάση του Παντελή Κατσαρού. Ο έμπειρος σέντερ των Deflections πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε σε μία σπουδαία νίκη με 67-54, βάζοντας 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και 21 συνολικά στο παιχνίδι. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 6 πόντους έβαλε ο Ξυλιάς και 5 ο Ντραγκότι στην τελευταία περίοδο.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παντελής Κατσαρός με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Ξυλιάς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα.
Συνολικά οι νικητές είχαν 25/59 εντός πεδιάς, 2/16 τρίποντα και 15/27 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη η Old Firm είχε 20/67 εντός πεδιάς, 9/27 εντός πεδιάς, 5/11 βολές. Πήρε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα, έκανε 10 λάθη και 1 τάπα.
Deflections (Νικολαΐδης): Κατσαρός 21, Τσαφαντάκης 6, Μαράντος 6, Πάλλας 9, Νικολαΐδης 11, Μαζιώτης 6, Μενδρινός 2, Παπακωνσταντίνου 6.
Old Firm (Λεμονιάς): Κανελλόπουλος 6, Σανταμούρης, Λεμονιάς 4, Κούτσικος 4, Κασδοβασίλης 3, Αναρχούλης, Ντραγκότι 19, Ξυλιάς 14, Τρωγαδάς 2.
Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι για 40 λεπτά!