12/04/2022
Blackrooks 12 16 11 14 - 53 -
Mpaloniakos 10 17 21 17 - 65 -

Με ηγέτη τον Λαδιά ο Mpaloniakos.

Την Κυριακή το απόγευμα 10 Απριλίου στο Basketaki Arena, σε ένα ανοιχτό και γρήγορο παιχνίδι, ο Μπαλονιακός παρότι κατέβηκε με μία μόλις πεντάδα στον αγωνιστικό χώρο, επικράτησε με 53 – 65 απέναντι στους Chicken Nuggets.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο, με τους Νάγκετς να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 12 – 10. Ο Αργυρόπουλος με 4 πόντους ήταν μπροστάρης για τους γηπεδούχους με Άγγελο και Βασίλη Ανδριόπουλο να βάζουν από ένα τρίποντο. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε το δίδυμο Καρατσαρέα με 6 και Λαδιά με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι ήταν ξανά ισορροπημένο, με τον Μπαλονιακό να μειώνει στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου ( 28 – 27). Ο Δημητρόπουλος με 8 πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους με τον Λαδιά να ακολουθεί από κοντά με 6, ενώ το προβάδισμα για τους γηπεδούχους κρατούσαν κυρίως οι Αργυρόπουλος με 6 και Καρακαϊδός με 4 πόντους αντίστοιχα.

Ο Γιώργος Λαδιάς ήταν συγκλονιστικός στην τρίτη περίοδο και με 14 προσωπικούς του πόντους, έδινε προβάδισμα με εννιά στον Μπαλονιακό(39-48). Για τους άστοχους στην μεγαλύτερη διάρκεια Νάγκετς, ξεχώρισε ο Αργυρόπουλος με 5 πόντους και από ένα καλάθι πέτυχαν Καρακαϊδός και Δασκαλόπουλος.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ με τους Μουχλιανίτη και Δασκαλόπουλο να έχουν από 5 πόντους, αλλά ο Μπαλονιακός με τον Λαδιά να ξαναβγαίνει μπροστά με 6 πόντους και τον Λεβεντούρη να ακολουθεί με 5, πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 53 – 65.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Λαδιάς με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαρίλαος Καρακαϊδός με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι Nuggets είχαν 18 / 45 δίποντα, 4 / 27 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Ο Mpaloniakos είχε 21 / 53 δίποντα, 6 / 17 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Chicken Nuggets (Β.Ανδριόπουλος ): Α. Ανδριόπουλος 3(11ρ.), Β. Ανδριόπουλος 5, Αργυρόπουλος 15, Δασκαλόπουλος 8(10ρ.), Καρακαϊδός 10(6ρ.), Μουχλιανίτης 5, Ορούτσι 5(10ρ.).

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Δημητρόπουλος 14(10ρ.), Καρατσαρέας 10(8ρ.), Λαδιάς 31(10ρ.), Λεβέντούρης 10(14ρ.), Παπαβασιλείου.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι του Μπαλονιακού στο ανοιχτό γήπεδο.