14/03/2022
Capital Con-Trolls 15 11 9 15 - 50 -
Lyonmen 25 17 13 12 - 69 -

Με πλουραλισμό οι Lyonmen!

Παίζοντας για 40 λεπτά εξαιρετικό μπάσκετ, οι Lyonmen κέρδισαν εύκολα τους Capital Con – Trolls με 69-50 στο κλειστό του Κολωνού και παρέμειναν στην τέταρτη θέση του τρίτου ομίλου της Master League.

Από το πρώτο δεκάλεπτο τα «Λιοντάρια» μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στην επίθεση και με τον Αντρέα Θεοδώρου να σημειώνει 9 πόντους και τον Κώστα Δημητρίου 6, πήραν διψήφια διαφορά (25-15) με το τέλος της περιόδου. Για τους Capital Con – Trolls, μόνος στην επίθεση έπαιζε ο Καλπούζος, που είχε τους 10 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Ψυχογιού, όχι μόνο να διατηρεί το προβάδισμα που είχε, αλλά και να το αυξάνει πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο συν 16, 42-26, με τον Αντώνη Αποίκο να βάζει 8 πόντους, χωρίς να χάνει σουτ. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 16 από τους 26 πόντους είχε ο Παρασκευάς Καλπούζος.