14/03/2022
Capital Con-Trolls 15 11 9 15 - 50 -
Lyonmen 25 17 13 12 - 69 -

Με πλουραλισμό οι Lyonmen!

Παίζοντας για 40 λεπτά εξαιρετικό μπάσκετ, οι Lyonmen κέρδισαν εύκολα τους Capital Con – Trolls με 69-50 στο κλειστό του Κολωνού και παρέμειναν στην τέταρτη θέση του τρίτου ομίλου της Master League.

Από το πρώτο δεκάλεπτο τα «Λιοντάρια» μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στην επίθεση και με τον Αντρέα Θεοδώρου να σημειώνει 9 πόντους και τον Κώστα Δημητρίου 6, πήραν διψήφια διαφορά (25-15) με το τέλος της περιόδου. Για τους Capital Con – Trolls, μόνος στην επίθεση έπαιζε ο Καλπούζος, που είχε τους 10 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Ψυχογιού, όχι μόνο να διατηρεί το προβάδισμα που είχε, αλλά και να το αυξάνει πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο συν 16, 42-26, με τον Αντώνη Αποίκο να βάζει 8 πόντους, χωρίς να χάνει σουτ. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 16 από τους 26 πόντους είχε ο Παρασκευάς Καλπούζος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, αλλά οι Lyonmen συνέχισαν να έχουν τα ηνία του ματς και να καταφέρνουν να αυξήσουν την διαφορά τους. Στο 30′ το σκορ ήταν 57-35 με τον Χρήστο Ηλιόπουλο να προσθέτει στο ενεργητικό του 7 πόντους. Για την ομάδα του Μαρζάβα, στους 23 είχε φτάσει ο Καλπούζος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα. Οι Lyonmen πήραν τελικά την νίκη με 69-50, ένα σκορ που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι από την αρχή ως το τέλος ήλεγχαν απόλυτα το ματς. Ο Καλπούζος, ήταν συγκινητικός και σταμάτησε στους 33 πόντους.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Αποίκος (σ.σ μας άρεσε και φωτογραφίσαμε τον Βαγγέλη Σάρλη) με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ (σ.σ 6/6 εντός πεδιάς). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παρασκευάς Καλπούζος με 33 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά οι Capital Con – Trolls είχαν 19/59 εντός πεδιάς, 3/17 τρίποντα και 9/11 βολές. Πήραν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορά την μπάλα κι έκαναν 7 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 31/67 εντός πεδιάς, 4/22 τρίποντα και 3/6 βολές. Πήραν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 2 τάπες.

Capital Con – Trolls (Μαρζάβας): Κιούσης 5, Καλπούζος 33, Θεοδώρου 6, Φουρτάκας, Κατσάτσος 3, Μαρζάβας 3

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 16, Δουκέρης 4, Ηλιόπουλος 9, Δημητρίου 8, Καλαποθαράκος 4, Σάρλης 7, Φραντζέσκος 7, Αποίκος 12, Χριστοδούλου 2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!