20/01/2020
Athens Bucks 8 12 16 19 9 64 -
Black Panthers 10 16 10 19 5 60 -

Με την ψυχή στο στόμα οι Athens Bucks, νίκη στην παράταση!

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, όπου οι Black Panthers ήταν μόλις πέντε αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού μπροστά, οι Athens Bucks νίκησαν στην παράταση με 64-60. Για να φτάσει όμως το ματς εκεί χρειάστηκε ένα επιθετικό ριμπάουντ του Δανιά, που σημείωσε καλάθι και πήρε φάουλ με τέσσερα δέκατα του δευτερόλεπτου. Και αφού πέτυχε την βολή ισοφάρισε σε 55-55. Εκεί, και αφού οι Black Panthers έμειναν με τέσσερις παίκτες, κέρδισαν 64-60!
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες έδειχναν νωθρότητα και σκόραραν με το σταγονόμετρο. Ειδικά οι Athens Bucks αστόχησαν σε αρκετά lay up, γεγονός που τους κράτησε πίσω στο σκορ με 8-10! Σπυριδώνης, Αμανατίδης, Χάλαρης και Σιμώτας τα καλάθια των Bucks, Καραμάνης (4), Μένεγος (4) και Καββαδίας (2) για τους Πάνθηρες.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Bucks πήραν προβάδισμα με +2 στο πρώτο λεπτό, έμειναν πάλι πίσω και ξαναπήραν το προβάδισμα με +2 με 4'06” για το ημίχρονο. Οι Black Panthers με ένα 8-0 σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 20-26! Γιουρνάς και Δανιάς πέτυχαν από πέντε πόντους έκαστος (από ένα τρίποντο), Μένεγος (7-1τρ) και Καββαδίας (6-2τρ) κράτησαν μπροστά τους Panthers.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Black Panthers ανέβασαν την διαφορά στο +11 με πέντε αναπάντητους πόντους. Οι Bucks την έριξαν πάλι στους εννέα αλλά με άλλους πέντε πόντους η διαφορά πήγε στο +14, 22-36! Από εκείνο το σημείο οι Bucks ανέβασαν την άμυνα τους σε όλο το γήπεδο, πίεσαν και κέρδισαν έξτρα κατοχές και με 14-0 σερί ισοφάρισαν 36-36, όπου ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Σπυριδώνης, Σιμώτας και Δανιάς πέτυχαν από τέσσερις για το comeback των “Ασπρων”, Καραμάνης και Καββαδίας από ένα τρίποντο και Μένεγος – Τσαβδαρίδης από ένα δίποντο για τους Panthers.
Η τελευταία περίοδος βρήκε πάλι μπροστά τους Black Panthers με εφτά συνεχόμενους πόντους. Μετά από τέσσερα περίπου λεπτά στο παιχνίδι απάντησαν οι Bucks και μέχρι το τέλος οι ομάδες ήταν σε διαφορά ενός καλαθιού. Ο Καββαδίας με δύο βολές στα 19″ έδωσε αέρα τριών πόντων στους “Πάνθηρες”, αλλά ο Δανιάς με γκολ-φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, και αφού οι Panthers έμειναν με τέσσερις παίκτες λόγω αποβολής του Καραμάνη, οι Bucks βρήκαν τους χώρους και κέρδισαν με 64-60. Σε αυτά τα τελευταία 15 λεπτά ξεχώρισαν οι Ζώταλης (6), Σπυριδώνης και Γιουρνάς (5) και φυσικά ο Δανιάς με το καλάθι και φάουλ! Μενέγος (11) και Καββαδίας (10) οι ηγέτες των Black Panthers!
Mvp του ματς ο Δανιάς με 10 πόντους (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/1 βολές) και 6 ριμπάουντ. Καλύτερος των ηττημένων ο Μένεγος με 23 πόντους (8/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1/7 βολές), 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 9 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 21/75 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 10/14 βολές, 52 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 τάπα και 10 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 19/45 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 4/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 19 λάθη.
Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 8 (6ρ), Αγγέλου, Κουτσιάνας, Σιμώτας 8, Σπυριδώνης 11 (1τρ 7ρ 4κλ), Χάλαρης 9 (7ρ), Δανιάς 10 (1τρ 6ρ), Γιουρνάς 12 (2), Αμανατίδης 4, Γκορίτσας 2 (6ρ).
Black Panthers (Καραμάνης): Καραμάνης 11 (1 τρ 6ρ), Μένεγος 23 (2 τρ 16ρ), Καββαδίας 21 (3), Τσαβδαρίδης 3 (13ρ), Μαυρωνάς 2.
Τι μας άρεσε: Η απόδοση των πέντε Πάνθηρων και η ενέργεια του Δανιά που έστειλε το ματς στην παράταση.