29/01/2020
Kavlanta Hawks 14 9 13 15 - 51 -
Pink Panthers 8 11 5 12 - 36 -

Με το δεξί οι Kavlanta Hawks στο δεύτερο γύρο.

Οι Kavlanta Hawks, στον πρώτο γύρο του δεύτερου ομίλου της Winter Development League 2, όταν ήταν φιλοξενούμενοι των Pink Panthers είχαν καταφέρει να ανατρέψουν το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο και να κερδίσουν 42-45. Στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής οι Pink Panthers, είχαν την ευκαιρία να πατσίσουν και αναμενόταν δυνατή σύγκρουση μεταξύ των δύο ομάδων.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους Kavlanta Hawks, πιο αποτελεσματικούς επιθετικά. Για τους Kavlanta Hawks ξεχώρισε ο Παπαδημητρόπουλος με 4 πόντους ενώ άλλοι 5 παίκτες των Kavlanta Hawks θα πετύχουν από 1 δίποντο. Για τους Pink Panthers, πέτυχε 1 τρίποντο ο Βενάρδος Θωμάς και με 3 πόντους θα τελειώσει την περίοδο και ο Μοσκίου, με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 14-8 υπερ των Kavlanta Hawks.

Στη δεύτερη περίοδο οι Pink Panthers, θα σφίξουν την άμυνα τους και θα είναι λίγο καλύτεροι επιθετικα από τους Kavlanta Hawks, με επιμέρους σκορ περιόδου 9-11 υπερ τους. Πολύ καλό δεκάλεπτο επιθετικά, για τους Kavlanta Hawks, θα κάνει ο Μπόϊκο με 6 πόντους. Ενώ από τους Pink Panthers o Κοντός πέτυχε 4 πόντους και 1 τρίποντο ο Τανταρούδας.

Δεν συνέχισαν όμως, την καλή τους προσπάθεια οι Pink Panthers και στην τρίτη περίοδο πέτυχαν μόλις 5 πόντους, ενώ οι Kavlanta Hawks συνέχισαν στον ίδιο καλό ρυθμό με 13. Για τους Kavlanta Hawks από 4 πόντους θα βάλουν Ιωαννίδης και Παπαδημητρόπουλος, ενώ από τους μόλις 5 πόντους των Pink Panthers, o Κοντός θα πετύχει τους 3.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες θα παίξουν πιο ελεύθερο μπάσκετ, με αποτέλεσμα να πετύχουν περισσότερους πόντους από κάθε άλλη περίοδο, με σχεδόν ισόπαλο σκορ δεκαλέπτου, 15-12 υπερ των Kavlanta Hawks. Ωστόσο, αυτή η καλή επιθετικά περίοδος για τους Pink Panthers, δεν ήταν αρκετή να καλύψει το -12 που δημιουργήθηκε την τρίτη περίοδο. Για τους Kavlanta Hawks, ξεχώρισε άλλη μια φορά o Μπόϊκο με 5 πόντους. Σε αυτήν την περίοδο οι Kavlanta Hawks, θα πετύχουν τα πρώτα τους τρίποντα στον αγώνα, ερχόμενα από τους Μπόϊκο και Παπαδημητρόπουλο. Η τέταρτη περίοδος ήταν η καλύτερη επιθετικά του Αραμπατζή, με 4 πόντους, ενώ άλλοι 4 παίκτες των Pink Panthers θα πετύχουν από 1 δίποντο έκαστος. Τελικό σκορ 51-36,

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 20/49 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 51 rebounds (16 επιθετικά), έδωσαν 7 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 2/14 βολές, 14/43 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 36 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Μπόϊκο (Kavlanta Hawks) που πέτυχε 11 πόντους έχοντας, 4/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ (3 επιθετικά), έκλεψε 3 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 16 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Αραμπατζής (Pink Panthers) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 0/1 βολές και 4/8 δίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 10 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 2 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε 1 block, με τελικό efficiency 17 (Λάθη:0).

Kavlanta Hawks (Νάστος Ευάγγελος): Αναστασίου 2, Ιωαννίδης 9, Λιώδης 4, Μπόϊκο 11(1), Νάστος Ευάγγελος, Νάστος Χρήστος 5, Παναγιώτου 2, Παπαδημητρόπουλος 14(1), Τζώρτζης 4.

Pink Panthers (Κοντός): Λουκόπουλος 2, Φλώρος, Ντζόγιας, Τανταρούδας 3(1), Μοσκίου 7, Λύτρας 4, Αραμπατζής 8, Βενάρδος Παναγιώτης, Μαυρογόνατος, Βενάρδος Θωμάς 3(1), Κοντός 9.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι ο Μπόϊκο κάλυψε την κακή εμφάνιση του Τζώρτζη και η δεύτερη περίοδος των Pink Panthers.

Τι δεν μας άρεσε: Οι Pink Panthers δεν είχαν διάρκεια στην αντεπίθεσή τους.