02/02/2022
Πι Stoli α 12 13 13 4 - 42 -
Αμφιδέξιοι 8 12 11 10 - 41 -

Μεγάλη νίκη τα Πι stoli A!

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προέρχονται από μεγάλη εποχή και τα Πιστόλια να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 12 – 8. Ο Λιόλιος είχε 5 πόντους για τους προπορευόμενους και ένα τρίποντο είχε ο Ιατρίδης , ενώ για τους Αμφιδέξιους από ένα τρίποντο Ρίζος, Μπραουδάκης και ένα καλάθι ο Παπαδόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Πιστόλια συνέχιζαν να οδηγούν την κούρσα με τον Τσαπανίδη να βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα και τον Λιόλιο να είναι ηγέτης στην επίθεση με 7 πόντους.Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Αμφιδέξιοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και με τον Ρίζο μόνο να ξεχωρίζει με 7 πόντους κι ένα απίθανο τρίποντο πίσω από το κέντρο, μείωναν στο τέλος του ημιχρόνου 25 – 20.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο με τα Πιστόλια να ανοίγουν την διαφορά σε 38 – 31. Ο Τσαπανίδης συνέχιζε να προσφέρει σε άμυνα και επίθεση, ο Λιόλιος είχε 8 πόντους και ο Ντάσκαρης έβαλε 4 για το προβάδισμα των γηπεδούχων. Οι Αμφιδέξιοι είχαν πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, αλλά συνέχισαν να κυνηγούν το σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι έκαναν την αντεπίθεση τους με τρίποντα από Γκατζιώρα, Μπραουδάκη και δίποντο του Φωτόπουλου, αλλά τα Πιστόλια κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος και με τον Λιόλιο να πετυχαίνει ακόμα 4 πόντους, πήραν μια πολύ σημαντική νίκη με 42 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Λιόλιος με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ρίζος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τα Pistolia είχαν 10 / 35 δίποντα, 4 / 21 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 9 / 33 δίποντα, 5 / 26 τρίποντα, 8/19 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Πιstoliα(Λιόλιος):Βούλγαρης 3(7ρ.), Ιατρίδης 3, Λαδάς, Λιόλιος 24, Ντάσκαρης 5(10ρ.), Παπαδιονυσίου, Γραικούσης 6, Τσαπανίδης 1(6ρ.), Καράμπαλης.

Αμφιδέξιοι (Ρίζος): Γκατζιώρας 3, Μαρκέτος 2, Μπραουδάκης 6, Παπαδόπουλος 5(7ρ.), Ρίζος 14(11ρ.), Τζαβέλλας 5(8ρ.), Φωτόπουλος 6(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το απίθανο buzzer beater του Ρίζου πίσω από το κέντρο , στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.