14/02/2022
Tinder Bologna 10 20 22 5 - 57 -
Optimus Priamus 11 10 10 18 - 49 -

Μόνη πρώτη η Niko Team !

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Niko Team (9-3) υποδέχθηκε τον ανεβασμένο τελευταία Optimus Priamus (7-5) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Development 2 League. Η Niko Team, παρά την πίεση του Optimus στο φινάλε της αναμέτρησης, κατάφερε να επικρατήσει με 57-49, φτάνοντας τις 10 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του ματς.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ με τους Dai Yi (4π.) και Γιώργο Κολυβάκη (4π.) να ξεχωρίζουν από πλευράς γηπεδούχων και τους Στάθη Ορφανουδάκη (5π. με 1 τρίπ.) και Γιάννη Λοϊζο (4π.) να απαντούν για λογαριασμό του Optimus. Σκορ δεκαλέπτου, 10-11.

Εμφανώς ανώτερη παρουσιάστηκε στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Niko Team. Με τον Παναγιώτη Θεοχάρη (8π. με 2 τρίπ.) να δείχνει ασταμάτητος και τους Στέλιο Μπούρα (4π.), Κολυβάκη (3π.) και Zhu Chen (3π.) να τον συνεπικουρούν, οι γηπ